Schetyna o Światowym Forum Holokaustu w Jerozolimie: Pozycja Polski jest testowana

WIDEO | Czwartek, 23 stycznia 2020 (09:12)

„Nie wiem, jak losy napiszą moją przyszłość. Jestem umówiony na rozmowę z przyszłym przewodniczącym PO po pierwszej lub drugiej turze (wyborów na szefa partii). Nie chcę przesądzać o swojej nowej roli” – mówił w Porannej rozmowie w RMF FM lider Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna. Podkreślił, że obecnie najważniejsze jest, by podsumować ostatnie cztery lata. „Przeszliśmy przez trudny czas jako Platforma Obywatelska” – powiedział. Schetyna dodał także, że jego zdaniem Tomasz Siemoniak jest lepszym kandydatem na szefa partii niż Borys Budka. „Uważam, że ma więcej doświadczenia państwowego, instytucjonalnego, które byłoby w tej sprawie ważne” – mówił. Pytany o swoją krytyczną opinię o Siemoniaku sprzed lat lider PO przyznał, że jego partyjny kolega „zrobił ogromny progres”. Schetyna został także zapytany o Światowe Forum Holokaustu w Yad Vashem - jego zdaniem "testowana jest pozycja Polski i to, w jaki sposób jesteśmy w stanie zmobilizować międzynarodową opinię publiczną, żeby bronić pamięci historycznej".
"Polska powinna być reprezentowana w Yad Vashem w Jerozolimie. Będzie prezydent Putin, Macron, Steinmaier. Chodzi mi o polski głos. (...) Spodziewam się kontynuacji ataków, które prowadzi propaganda rosyjska i prezydent Putin" - stwierdził Grzegorz Schetyna w Porannej rozmowie w RMF FM. "Minister spraw zagranicznych powinien tam być w takiej sytuacji. I być w stanie odpowiedzieć na te oskarżenia" - ocenił szef PO i były minister spraw zagranicznych. Jak przekonywał, podczas Światowego Forum Holokaustu "testowana jest pozycja Polski i to, w jaki sposób jesteśmy w stanie zmobilizować międzynarodową opinię publiczną, żeby bronić pamięci historycznej".
Gość RMF FM odpowiadał też na pytanie o to, jaki wynik Małgorzaty Kidawy-Błońskiej w I turze wyborów prezydenckich byłby "przyzwoity". "Trzydzieści plus" - stwierdził Schetyna. Ocenił, że sytuacja jest podobna do wyborów parlamentarnych, w których też jest "jedna tura". "Czy ktoś jest w stanie sobie wyobrazić, że w
Najlepsze tematy