Marek Jurek: To zupełnie inny Sejm, zdywersyfikowany i spluralizowany

WIDEO | Wtorek, 12 listopada 2019 (19:26)

„To zupełnie inny Sejm niż poprzedni, zwłaszcza ze względu na pluralizację i dywersyfikację propozycji dla wyborców” – mówił w Popołudniowej rozmowie w RMF FM były marszałek Sejmu Marek Jurek. Dodał, że niezgłoszenie przez opozycję kontrkandydata wobec Elżbiety Witek jest „uznaniem zwycięstwa” PiS-u. „Prawdopodobnie to jest związane z tym, że uznają wygraną PiS-u w wyborach do Sejmu i oczekują uznania zwycięstwa opozycji w wyborach do Senatu” – mówił Jurek.

Jurek: Macierewicz ma przyciągnąć do PiS-u wyborców Konfederacji

„Spodziewam się takiej ostrej polityki retorycznej, której być może rzecznikiem będzie głównie marszałek Macierewicz, która będzie miała zachęcać wyborców Konfederacji, żeby wrócili albo przyszli do PiS-u” – powiedział Marek Jurek w internetowej części Popołudniowej rozmowy w RMF FM, komentując dzisiejsze przemówienie marszałka seniora.


Marek Jurek pochwalił też pomysł utworzenia w nowym rządzie ministerstwa nadzorującego spółki skarbu państwa. „Bardzo dużo się mówiło o wpływach różnych ministrów, np. Ziobry w poszczególnych częściach sektora publicznego i myślę, że bardzo dobrze, że następuje tutaj konsolidacja, żeby ograniczyć tego rodzaju apetyty” – powiedział Jurek.

Marek Jurek skomentował też kontrowersyjne okrzyki i transparenty z wczorajszego Marszu Niepodległości. „Z wielką korzyścią dla marszu byłoby gdyby organizatorzy od tego typu zachowań wyraźnie się odcinali, czy im przeciwdziałali”. Dodał jednak, że są to zjawiska marginalne. „Ja widzę małą grupę ludzi, dwie flagi Fuorza Nuovy. Problem polega na tym, czy my się podpisujemy pod słowami Verhofstadta (z 2017 r. – red.), że przez Warszawę maszerowało 60 tys. neonazistów, czy chcemy bronić praw do Polski?” – dodał Jurek