Ulewa w Katowicach. "Obłęd, wszędzie pozalewane"

WIDEO | Niedziela, 28 lipca 2019 (19:23)

Olbrzymia nawałnica przeszła przez Katowice. Po przejściu burzy zalane zostały dwa szpitale, wiele dróg oraz parking, gdzie samochody dryfowały w wodzie. Straż pożarna interweniowała tam ponad 200 razy, a w całym województwie śląskim – ponad 400. W centrum Katowic strażacy do tej pory odpompowują wodę.

Zalany został jeden z podziemnych garaży, a w raz z nim kilkanaście aut.

– Mam samochód teraz zalany po sam dach, no i nie ma teraz winnych. Ja jestem na stratach, bo straciłam samochód – mówiła jedna z kobiet.

– Widok jest zatrważający, szczególnie dlatego, że mam dosyć nowy samochód, przez co jest szczelny i sobie pływa po środku tego parkingu, uderzając w inne samochody, słupy i tak dalej. No kilkaset tysięcy zostało utopionych. No i raczej szkodę przewiduję całkowitą, bo raczej się tych nowych aut nie da reanimować po takim zalaniu – podsumował inny mężczyzna.

Woda doprowadziła do dużych utrudnień na drogach.

– Jeszcze czegoś takiego nie widziałam nigdy. Obłęd, wszędzie korki, wszędzie pozalewane - skomentowała jedna z przebywających w okolicy kobiet.

Przy ul. Markiefki woda zalała wykop, w którym były prowadzone prace ziemne, a następnie transformator Szpitala Zakonu Bonifratrów, odcinając na pewien czas placówkę od prądu. Doraźnie oddziały: OIOM i oddział noworodków korzystały z zasilania z agregatów dostarczonych przez strażaków. Zasilanie przywrócono jeszcze w sobotę późnym popołudniem.

– Była na tyle poważna sytuacja, że rozważano możliwość ewakuacji – powiedziała Aneta Gołębiowska ze straży pożarnej w Katowicach.

Woda zalała także między innymi tunel pod rondem im. gen. Ziętka. Zamknięte były także ulice: Goeppert-Mayer, Dudy-Gracza, Chorzowska, Murckowska, Kościuszki, Graniczna i Pszczyńska. Pogoda znacznie utrudniła komunikację.

– Jeżeli chodzi o tunel pod rondem, tam była poważna sytuacja, musieli się ewakuować kierowcy, którzy znaleźli się w tym miejscu – dodała Gołębiowska.

W jednym z domów handlowych doszło do rozszczelnienia rury odprowadzaj
Najlepsze tematy