Cimoszewicz o degradacjach generałów: Linczowanie nieboszczyków w moim przekonaniu nie ma nic wspólnego z prawdą i honorem

WIDEO | Środa, 7 marca 2018 (18:51)

„Linczowanie nieboszczyków w moim przekonaniu nie ma nic wspólnego ani z prawdą, ani z honorem” – tak ocenił rządową ustawę degradującą PRL-owskich wojskowych odpowiedzialnych za represje Włodzimierz Cimoszewicz. Były premier ostro krytykował retorykę polityków partii rządzącej w tej sprawie. „Są wypowiedzi ludzi, dla których zasady prawa i moralnego postępowania państwa są drugorzędne – zemsta jest pierwszorzędna”.


W internetowej części Popołudniowej rozmowy w RMF FM były szef MSZ mówił też o skutkach międzynarodowych ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. „Nic, nawet odejście PiS z rządu, zmiany prawa, nic przez kolejne pokolenie nie odbuduje rodzącego się krok po kroku wzajemnego zaufania, w tym zaufania wielu środowisk żydowskich” - uznał. Jak dodał gość Marcina Zaborskiego, Polska jest krajem, który w pamięci tych grup „zapisał się – niezależnie od zachowania samych Polaków – tragicznie”.
Najlepsze tematy