Turcja: Władze zamknęły ponad 130 redakcji

WIDEO | Czwartek, 28 lipca 2016 (13:33)

Po próbie zamachu stanu władze Turcji zamknęły 130 organizacji medialnych.

Zamknięto trzy agencje prasowe, 16 kanałów telewizyjnych, 23 stacje radiowe, 29 wydawnictw i firm dystrybucyjnych, 45 tytułów prasowych i 15 magazynów. Zamknięte agencje prasowe to Cihan News Agency, Muhabir News oraz Sem News.

Wśród zamkniętych tytułów prasowych są Zaman i jej angielskojęzyczne wydanie Today’s Zaman, dzienniki Taraf, Bugun i Millet. Prokurator generalny Stambułu wydał nakaz aresztowania 47 byłych dziennikarzy dziennika Zaman, w tym znanej komentatorki i byłej parlamentarzystki Nazli Ilicak.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan ostrzegł wcześniej , że media popierające zamach stanu poniosą za to konsekwencje. Władze Turcji rozpoczęły czystki w różnych instytucjach, oprócz medialnych, także w wojsku, urzędach, edukacji.

Po nieudanym puczu zatrzymano już ponad 15 tys. osób, w tym ponad 10 tys. wojskowych. Wieczorem stacja podała informację o zwolnieniu z szeregów armii ponad 2400 wojskowych: 726 oficerów i 1684 żołnierzy. W wyniku próby zamachu stanu, który miał miejsce 15 lipca, zginęło co najmniej 270 osób.
Najlepsze tematy