Reklama

Reklama

Wybory w Rzeszowie i Ustce. Rozpoczęło się głosowanie

​O godzinie 7:00 w niedzielę otwarto lokale wyborcze w Rzeszowie, stolicy Podkarpacia. Mieszkańcy miasta wybierają nowego prezydenta po tym, jak rządzący od 2002 roku Tadeusz Ferenc złożył rezygnację 10 lutego. Włodarz zdecydował się na taki krok po tym, jak przeszedł COVID-19. Głosowanie trwa również na północy kraju. Wyborcy z Ustki decydują, kto zostanie nowym burmistrzem.

O fotel prezydenta Rzeszowa rywalizują (w kolejności alfabetycznej): Grzegorz Braun (KWW Grzegorz Braun-Konfederacja), Konrad Fijołek (KWW Konrada Fijołka Rozwój Rzeszowa 2.0), Ewa Leniart (KWW Ewy Leniart Wspólny Dom Rzeszów) i Marcin Warchoł (KW Marcin Warchoł Tadeusz Ferenc - dla Rzeszowa).

W stolicy Podkarpacia uprawnionych do głosowania jest 147 889 wyborców. Głosowanie odbywa się w 100 lokalach wyborczych. Głosować będzie można do godziny 21:00. Udający się do lokali wyborczych powinni zabrać ze sobą dokument tożsamości ze zdjęciem.

Będzie nowy burmistrz Ustki

Również w Ustce (woj. pomorskie) rozpoczęły się w niedzielę przedterminowe wybory burmistrza. O stanowisko ubiega się sześciu kandydatów. Tamtejsze głosowanie zostało zarządzone w związku ze śmiercią dotychczasowego burmistrza Jacka Graczyka. Zmarł on nagle 21 października 2020 roku w wieku 67 lat, podczas trzeciej kadencji na stanowisku.

Reklama

Pierwotnie przedterminowe wybory w Ustce miały odbyć się 17 stycznia, ale ze względu na sytuację epidemiczną były kilkakrotnie przekładane. Jak poinformowała przewodnicząca Miejskiej Komisji Wyborczej Adela Nycz, głosowanie rozpoczęło się zgodnie z planem i bez żadnych zakłóceń. Odbywa się ono w 7 obwodowych komisjach wyborczych. 

Uprawnionych do głosowania jest 11 661 osób. O stanowisko burmistrza Ustki ubiegają się: Adriana Cerkowska - Markiewicz (KWW Najlepszy Wybór dla Ustki), Andrzej Kuczun (KWW Andrzeja Kuczuna), Grzegorz Malinowski (KWW Grzegorza Malinowskiego), Jacek Maniszewski (KWW Jacka Maniszewskiego), Krzysztof Nałęcz (KWW Krzysztofa Nałęcza) i Piotr Wszółkowski (KWW Piotra Wszółkowskiego).

Wyborcy uchylą maseczkę przed komisją

W związku z pandemią podczas głosowania obowiązują obostrzenia sanitarne. Wyborca przebywając na terenie lokalu wyborczego powinien mieć osłonięte maseczką usta i nos. Wyjątkiem jest uchylenie maseczki na prośbę komisji wyborczej podczas identyfikacji przy wydawaniu karty do głosowania.

W każdym lokalu wyborczym znajdą się środki do dezynfekcji rąk. Na wyborców będą czekać zdezynfekowane długopisy. Lokale wyborcze będą regularnie wietrzone. Należy także pamiętać o obowiązku zachowywania dystansu 1,5 m między osobami, zarówno w lokalu wyborczym, jak i podczas ewentualnego oczekiwania przed nim.

Wasze komentarze
No hate

Dodawanie komentarzy pod tym artykułem zostało wyłączone

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom, niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz w innych serwisach, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama