Reklama

Reklama

Wrocław: Policjanci w pizzerii. Zarekwirowali obraz z Matką Boską

Policjanci z Wrocławia przeprowadzili interwencję w jednej z pizzerii. Powodem była grafika z Matką Boską wisząca na ścianie. Ikona miała obrażać uczucia religijne.

Do zdarzenia doszło w czwartek w pizzerii Iggy Pizza w centrum Wrocławia. Po południu do lokalu weszli policjanci. Nie chcieli jednak nic zjeść, powodem wizyty była wisząca na ścianie grafika z Matką Boską, której się przyglądali. Według policji ikona miała obrażać uczucia religijne. 

Zaskoczeni interwencją policjantów właściciele pizzerii opisali cała sytuację w mediach społecznościowych.

Obraża uczucia religijne

"Okazuje się, że jedna z grafik, która wisi na ścianie, obraża czyjeś uczucia religijne" - poinformowali. 

Autorką pracy jest polska artystka Beata Śliwińska. Jest to kolaż obrazu jednego z najwybitniejszych malarzy ubiegłego wieku Amedeo Modiglianiego, przedstawiający nagą kobietę na tle obrazu z ikoną Matki Boskiej. 

Reklama

Dwie godziny później policja ponownie zjawiła się w lokalu i zarekwirowała grafikę. "Policja znowu wpadła w odwiedziny i na zlecenie prokuratury rekwiruje grafikę. Policjanci zagrozili aresztowaniem za utrudnianie śledztwa, jeśli grafika nie zostanie wydana" - poinformowali właściciele pizzerii. 

Podzielone opinie

Sprawa grafiki podzieliła internautów. Część z nich uznała interwencję policji za absurdalną. "Poprzeczka w wyścigu o bzdurę dnia została zawieszona naprawdę wysoko" - napisał jeden z nich. "Oh wow. To robi się abstrakcyjne. Ciekawe, czy policja tak entuzjastycznie reaguje na zgłoszenia, gdy faktycznie dzieje się coś złego" - dodała inna z komentujących. 

Są jednak tacy, którzy inaczej podeszli do całej sytuacji. "Moja wolność kończy się, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka. Możesz być antyklerykałem, nie możesz bezcześcić świętych obrazów. Bo ja w wolności domagam się szacunku dla mojej wiary symboli/świętych. Szanujmy się!" - zaapelowała jedna z komentujących.  

"Jest jakieś dziwne przyzwolenie, by obrażać krzyż, Maryję, Jezusa, czy obrazy świętych pod przykrywka wolności, czy tego, że obraża się kościół za "karę" za wszystkie jego grzechy i przewinienia. Niefajne. Słabe - dodała.

"Otrzymaliśmy zgłoszenie"

O cała sprawę zapytaliśmy policję. Jak się okazuje, interwencja funkcjonariuszy wynikała ze zgłoszenia, które otrzymali. - W dniu 15 lipca 2021 roku policjanci otrzymali zgłoszenie od jednej z mieszkanek Wrocławia, która oświadczyła, że obraz znajdujący się na ścianie jednego z lokali gastronomicznych w rejonie Starego Miasta, obraża jej uczucia religijne - poinformował Interię asp. szt. Łukasz Dutkowiak, oficer prasowy Komendanta Miejskiego Policji we Wrocławiu. 

- Funkcjonariusze pojechali na miejsce, a następnie po konsultacji z miejscową prokuraturą, wykonali wszystkie niezbędne czynności procesowe w tej sprawie. Po ich zakończeniu przedmiotowy obraz, zgodnie z przepisami, zabezpieczono u managera obiektu - wyjaśnił.  

- Obecnie wykonywane są czynności mające na celu potwierdzenie, czy doszło do popełnienia przestępstwa z art. 196 kodeksu karnego - dodał. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy