Reklama

Reklama

Warszawa: Podwyżki opłat za parkowanie. Ratusz zapowiada zmiany

- To całkowicie naturalne, że te ceny rosną - powiedział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. W proponowanym projekcie uchwały pierwsza godzina parkowania ma kosztować 4,50 zł zamiast 3,90 zł. Radni zdecydują także o rozszerzeniu strefy płatnego parkowania. Pierwsze zmiany mają wejść w życie od 15 sierpnia.

W proponowanym projekcie uchwały, którym zajmą się stołeczni radni, pierwsza godzina parkowania ma kosztować 4,50 zł zamiast 3,90. Druga godzina - 5,40 zł zamiast 4,60 zł, trzecia godzina - 6,40 zł zamiast 5,50 zł, czwarta i każda kolejna - po 4,50 zł zamiast 3,90 zł.

Abonament bez zmian, ale kary będą wyższe

Opłaty za abonament mieszkańca pozostaną na takim samym poziomie - 30 zł rocznie za abonament rejonowy i 600 zł rocznie za abonament obszarowy. Wzrosnąć ma natomiast opłata za niezapłacony postój w strefie płatnego parkowania. Zamiast dotychczasowych 250 zł "zapominalski" kierowca będzie musiał zapłacić 300 zł.

Reklama

Ponadto do tej pory, gdy opłata została wniesiona w ciągu siedmiu dni, była niższa i wynosiła 170 zł, po podwyżce będzie to 200 zł. 

"Celem tej zmiany jest zwiększenie skuteczności poboru opłat dodatkowych bez prowadzenia konieczności kosztownej windykacji" - napisano w uzasadnieniu do projektu uchwały.

W projekcie proponuje się też rezygnację z wymogu wykładania za przednią szybą zaparkowanego auta biletu kontrolnego i czytelnej informacji o płatnościach mobilnych.

Strefa płatnego parkowania będzie szersza

Radni zadecydują również o rozszerzeniu strefy płatnego parkowania. Na Mokotowie rozszerzenie obejmie dolny Mokotów (do linii ul. Gagarina) oraz górny Mokotów (do linii ul. Różanej). 

Na Pradze-Północ rozszerzenie obejmie głównie obszar w okolicy pl. Hallera w kwartale ulic Jagiellońska, Ratuszowa, 11 Listopada oraz Starzyńskiego.

Więcej pieniędzy dla budżetu miasta

Zmiany wejdą w życie 15 sierpnia, oprócz podwyżki opłaty za niepłacenie za postój, która zacznie obowiązywać 2 stycznia 2023 roku.

Według wyliczeń ratusza, do budżetu miasta, z tytułu opłat za parkowanie wpłynie ponad 180 milionów złotych rocznie. Rozszerzenie strefy to kolejne 22 miliony złotych w budżecie. Jedno miejsce ma szacunkowo przynosić 3504 złote rocznie.

- To jest waloryzacja, którą zapowiadamy od wielu, wielu miesięcy. To całkowicie naturalne, że te ceny rosną, chociaż w niewielkim stopniu. Jeśli porównać ceny parkowania w innych polskich miastach, to te w Warszawie są dalej na bardzo niskim poziomie - skomentował propozycję podwyżek prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

To kolejna podwyżka opłat za pozostawienie samochodu w strefie płatnego parkowania. 

Poprzednia miała miejsce w 2020 roku, a nowa taryfa zaczęła obowiązywać od stycznia 2021 roku. Zwiększono wtedy opłatę za pierwszą godzinę postoju z 3 zł do 3,90 zł, za drugą z 3,60 do 4,60 zł, za trzecią z 4,20 zł do 5,50 zł, a za czwartą i kolejne godziny postoju z 3 zł do 3,90 zł.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy