Reklama

Reklama

Warszawa. Areszt za położenie pocisku na Krakowskim Przedmieściu

Sąd Rejonowy w Warszawie zastosował tymczasowy areszt dla Łukasza K., który podczas Marszu Pamięci Ofiar Ludobójstwa na Wołyniu położył na Krakowskim Przedmieściu pocisk artyleryjski. Prokurator oskarżył mężczyznę o sprowadzenie bezpośredniego niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia wielu osób, za co grozi do 8 lat pozbawienia wolności. Śledczy sprawdzą też, czy mężczyzna nie był powiązany z grupami ekstremistycznymi.

Dział Prasowy Prokuratury Krajowej poinformował, że "z  uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania, prokurator Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie skierował wniosek o zastosowanie wobec Łukasza K. środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania". 

Dodano, że argumentację podzielił Sąd Rejonowy dla Miasta Stołecznego Warszawy i zastosował wobec podejrzanego tymczasowe aresztowanie.

Zostawił pocisk na Krakowskim Przedmieściu. Usłyszał zarzuty

W środę Łukasz K. usłyszał zarzuty. "Prokurator przedstawił zatrzymanemu zarzuty dotyczące sprowadzenia bezpośredniego niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia wielu osób oraz mienia w znacznych rozmiarach mającego postać eksplozji materiałów wybuchowych" - informowała wcześniej PK.

Reklama

- Prokurator zakwalifikował działanie podejrzanego jako czyn o charakterze terrorystycznym, ponieważ Łukasz K. działał w celu poważnego zastraszenia wielu osób. Kolejne zarzuty dotyczą posiadania bez wymaganego zezwolenia pocisku artyleryjskiego kal. 80 mm - podała PK. 

Ewakuacja w Warszawie. Łukasz K. przyznał się do winy

Podczas przesłuchania Łukasz K. przyznał się do zarzucanego czynu i złożył wyjaśnienia. Może mu grozić do 8 lat więzienia.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że teraz służby specjalne sprawdzają dokładnie przeszłość mężczyzny. Przede wszystkim jego ewentualne powiązania z grupami ekstremistycznymi. Wiadomo też, że Łukasz K. był leczony psychiatrycznie oraz notowany za włamania.

Położył na ziemi pocisk. Krakowskie Przedmieście ewakuowane

Do zdarzenia doszło w poniedziałek po godzinie 19. W trakcie Marszu Pamięci Ofiar Ludobójstwa na Wołyniu na wysokości budynku przy Krakowskim Przedmieściu 64 Łukasz K. położył na chodniku wśród tłumu pocisk. Film z incydentu trafił do internetu. "Czy on chce tutaj detonować coś" - komentowały osoby biorące udział w zgromadzeniu, widząc mężczyznę o ekscentrycznym wyglądzie. Po chwili najwyraźniej zdały sobie sprawę z zagrożenia. Słychać było krzyki: "proszę wyprowadzić tego pana", "policja", "odsuńcie się od tego".

Na czas pracy pirotechników policja ewakuowała z Krakowskiego Przedmieścia uczestników liczącego 350 osób zgromadzenia i osoby przebywające w promieniu 200 metrów. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy