Reklama

Reklama

W górach pogoda w kratkę. Będzie słońce, burze i przymrozek

Długi weekend w Tatrach zapowiada się z bardzo zmiennymi warunkami. W górach spodziewane jest zarówno słońce, jak i burze oraz przymrozek. Popularnym kierunkiem czerwcowych wyjazdów są też Bieszczady oraz Beskidy. Dziś będzie tam słonecznie i ciepło.

Choć czwartek zapowiada się ciepły i słoneczny, z temperaturami do 24 st. C., to późnym popołudniem mogą wystąpić burze

W piątek natomiast ma się wyraźnie oziębić, a w najwyższych partiach Tatr możliwy jest nawet przymrozek

W sobotę i w niedzielę powrócą w Zakopanem wysokie temperatury, nawet do 29 stopni C.

- Warunki takie będą sprzyjać powstawaniu popołudniowych burz. Przed wyjściem w góry sprawdzajmy prognozę pogody, na wycieczkę wybierajmy się wcześnie rano - o tej porze roku jasno już jest o 4.30, a w razie wystąpienia pierwszych oznak nadchodzącej burzy schodźmy z grani i szczytów w doliny - powiedział edukator i przewodnik górski, Tomasz Zając z Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Reklama

- Przestrzegajmy też zasady, aby nie szukać schronienia stojąc tuż pod ścianą lub okapem skalnym, po którym spływa woda. Unikajmy przebywania w sąsiedztwie potoków oraz trzymajmy się z dala od metalowych ułatwień na szlaku, np. łańcuchów, klamer oraz drabinek - przestrzegł.

W Tatrach leży jeszcze śnieg

W wysokich partiach gór na szlakach zalega jeszcze śnieg. Z taką sytuacją można spotkać się wędrując np. na Rysy, Mięguszowiecką Przełęcz pod Chłopkiem oraz na Szpiglasową Przełęcz od strony Doliny Pięciu Stawów Polskich

Spośród chętnie wybieranych tras po słowackiej stronie Tatr, które po półrocznej przerwie zostały udostępnione dla turystów, śnieg spotkamy m.in. na szlaku na Czerwoną Ławkę oraz Lodową Przełęcz.

Ze względu na niebezpieczeństwo poślizgnięcia się na zaśnieżonych i oblodzonych stromych odcinkach szlaków, wybierając się w najwyższe partie Tatr, musimy zaopatrzyć się w niezbędny sprzęt do uprawiania turystyki zimowej: raki, czekan oraz kask.

Dużo turystów w Bieszczadach

- W Bieszczadach bardzo dobre warunki do uprawiania turystyki pieszej i rowerowej. Miejscami niektóre szlaki górskie po ostatnich opadach deszczu nadal mogą być śliskie i błotniste - powiedział ratownik dyżurny bieszczadzkiej grupy GOPR Jakub Dąbrowski.

- Rano na termometrach w Cisnej i Ustrzykach Górnych było 12-16 st. C. Wszędzie jest słonecznie i bezwietrznie. W górach panuje dobra widoczność - dodał.

W Beskidach słonecznie i ciepło

- Piękna, letnia aura jest w Beskidach. W górach rano było słonecznie i ciepło. Warunki na szlakach turystycznych są bardzo dobre - poinformował w czwartek ratownik dyżurny Grupy Beskidzkiej GOPR ze stacji w Szczyrku Łukasz Twardowski.

- Jest niemal bezchmurnie, wieje słaby wiatr. Temperatura rano wynosiła od 14 do 20 st. C. Widoczność jest bardzo dobra - dodał.

W Beskidach działają koleje linowe.

GOPR-owcy przestrzegają, że w górach pogoda bywa bardzo zmienna. Turyści powinni być przygotowani na załamanie pogody. Ważne jest odpowiednie obuwie, nakrycie głowy, odpowiednia ilość płynów i krem przeciwsłoneczny. Niezbędny jest również naładowany telefon komórkowy z aplikacją "Ratunek" i powerbank.

Aktualne informacje o warunkach pogodowych w górach można znaleźć na stronach internetowych GOPR.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy