Reklama

Reklama

Szczecin: Lodołamacze rozpoczęły akcję kruszenia lodu

Cztery lodołamacze rozpoczęły akcję kruszenia lodu na Odrze i podszczecińskim jeziorze Dąbie. Od kilku dni z powodu pokrywy lodowej na Odrze wstrzymano żeglugę.

Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej (RZGW) w Szczecinie Andrzej Kreft powiedział, że lodołamacze będą operować w czwartek przede wszystkim na jeziorze Dąbie, właściwa akcja lodołamania na Odrze rozpocznie się w piątek rano. Wówczas też do polskich lodołamaczy dołączą niemieckie.

Łącznie lód będzie kruszyć 13 jednostek - siedem polskich i sześć niemieckich.

Jak podkreśla Andrzej Kreft, sytuacja na Odrze jest dość dynamiczna i trudno ocenić, w jakim tempie i gdzie lodołamacze będą kruszyć lód w najbliższych dniach.

Reklama

- Meteorolodzy przewidują wzrost temperatur, czekamy też na południowy wiatr, który ułatwi nam pracę - dodał dyrektor.

Przypomniał także, że na Odrze występują niskie stany wód, co może skomplikować lodołamanie.

- Nie ma natomiast na rzece zatorów wodnych, co nas bardzo cieszy - zaznaczył.

Z powodu zalodzenia wszystkie drogi wodne administrowane przez RZGW w Szczecinie pozostają zamknięte dla żeglugi do odwołania.

RZGW w Szczecinie dysponuje ośmioma lodołamaczami. Dwa z nich to nowoczesne jednostki oddane do użytku w ubiegłym roku. Oba wyposażone są m.in. w hydraulicznie podnoszoną sterówkę, aby mogły przechodzić pod niskimi mostami, echosondę nawigacyjną do sprawdzania głębokości, radar rzeczny i żuraw o udźwigu do 8,5 tony.

Lodołamacze pracują również w innych częściach kraju m.in. na Wiśle oraz na Zalewie Wiślanym. Mają zapewniać swobodną żeglugę w okresie zimowym i zapobiegać powodziom.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy