Reklama

Reklama

Śnieżyce, wichury i tysiące domów bez prądu

Gospodarstwa domowe bez elektryczności i ponad tysiąc interwencji straży pożarnej od wczoraj do dzisiejszego poranka - to bilans śnieżyc i wichur w Polsce. Jak podaje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, o godz. 8:15 w związku z intensywnymi opadami deszczu i silnym wiatrem bez prądu było łącznie ponad 178 tys. odbiorców, najwięcej (66 tys.) w województwie mazowieckim.

Od wczoraj do godziny 5 rano strażacy w całej Polsce wyjeżdżali prawie 1200 razy, usuwając skutki zjawisk atmosferycznych, związanych głownie z silnym wiatrem - mówił na antenie TVP Info starszy bryg. Paweł Frątczak - rzecznik prasowy Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej. Najwięcej interwencji związanych z wiatrem odnotowano na terenie województwa dolnośląskiego, śląskiego i wielkopolskiego - zaznaczył z kolei w RMF FM.

Reklama

Spore problemy były także w Małopolsce. We wszystkich tych regionach przez noc spadło najwięcej śniegu.

Interwencje strażaków najczęściej są związane z usuwaniem powalonych drzew i konarów, które łamią się pod ciężkim i mokrym śniegiem. Sytuację utrudniają wichury.

Problemy z dostawą prądu są m.in. w Warszawie, w dzielnicach Wawer, Białołęka i Wesoła. Służby energetyczne naprawiają zerwane linie.

W samej Małopolsce bez prądu jest 30 tysięcy gospodarstw domowych. Strażacy musieli tu interweniować 150 razy.

Zima najbardziej daje się we znaki mieszkańcom górzystych terenów, jednak strażacy mówią, że awarie zasilenia dotknęły mieszkańców niemal całego województwa małopolskiego. To nie jedna duża awaria, ale szereg mniejszych uszkodzeń, którym uległy linie średniego i niskiego zasilania, które powinny zostać naprawione w ciągu najbliższych godzin.

Drogi przejezdne

Pomimo intensywnych opadów śniegu i wiatru, większość polskich dróg jest przejezdna - informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Sprzęt odgarniający śnieg i posypujący drogi pracuje od wczoraj od godziny 18.00. Obecnie jest to ponad 100 pługosolarek i pługów. Większość dróg jest czarna i mokra - powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej Paweł Kończyk z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Do tej pory nie odnotowano poważnych utrudnień w ruchu drogowym.

OSTRZEŻENIA IMGW - SPRAWDŹ WOJEWÓDZTWAReklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy