Rośnie zagrożenie w Bieszczadach. Ratownicy ostrzegają
Warunki w Bieszczadach są coraz trudniejsze. W wybranych miejscach ogłoszono pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. Śniegu wciąż przybywa, a widoczność czasem spada do kilkudziesięciu metrów. Niedawno ratownicy GOPR pomogli turystom, którzy zgubili się na szlaku. Specjaliści ostrzegają przed bardzo dużym nawisem śniegowym w rejonie niebieskiego szlaku. Sprawdź, których miejsc w Bieszczadach obecnie należy unikać.

Ratownicy z bieszczadzkiej grupy GOPR ostrzegają, że śniegu w górach jest coraz więcej. W związku z tym w niektórych miejscach w Bieszczadach obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. Ostrzeżenie dotyczy niektórych miejsc na Połoninie Wetlińskiej, Wielkiej Rawce, w rejonie Tarnicy oraz Krzemienia - poinformował dyżurny bieszczadzkiej grupy GOPR Jakub Dąbrowski.
Jaka prognoza pogody jest najlepsza? Taka, która jest aktualizowana co 30 minut. Wypróbuj darmową aplikację Pogoda Interia. Zainstaluj z Google Play lub App Store
Uwaga na lawiny w Bieszczadach
W górach wciąż pada śnieg, a jego pokrywa jest nierówna i wynosi od 10 do 40 cm, zaś w miejscach nawianych do 90 cm.
Temperatury wahają się w granicach -2, -1 stopnia [Celsjusza], wieje lekki południowy wiatr. W dolinach widoczność ograniczona jest do 500 metrów, natomiast w wyższych partiach gór do kilkudziesięciu metrów - powiedział dyżurny bieszczadzkiej grupy GOPR.
Zagrożenie lawinowe obowiązuje powyżej górnej granicy lasu, "w miejscach, gdzie jest więcej śniegu, na stromych, zawietrznych stokach, przy grzbietach i w zagłębieniach terenowych" - dodał Jakub Dąbrowski.
Pierwszy stopień zagrożenia lawinowego obejmuje miejsca na Połoninie Wetlińskiej, Wielkiej Rawce, w rejonie Tarnicy oraz Krzemienia.
"Opady śniegu oraz wiejący silny wiatr doprowadziły do pojawienia się niewielkiego zagrożenia lawinowego. Zagrożenie występuje głównie w miejscach odłożenia większej ilości śniegu na stromych, zawietrznych stokach tj. przy grzbietach, lejach, zagłębieniach terenowych. Pokrywa śniegu nierównomierna kształtuje się od 10 do 40 cm, w miejscach nawianych do 90 cm. Na większości obszaru pokrywa stabilizowana przez nieprzykrytą roślinność. Szlaki w wielu miejscach zawiane i nieprzetarte" - czytamy w komunikacie o stanie zagrożenia lawinowego w Bieszczadach.
Zima w Bieszczadach - GOPR ostrzega
W poniedziałek na swoim profilu na Facebooku ratownicy GOPR w Bieszczadach ostrzegali przed niebezpiecznym miejscem:
"Śniegu w dalszym ciągu przybywa. Zwracamy uwagę szczególnie na bardzo duży nawis, jaki utworzył się pod Tarniczką w rejonie niebieskiego szlaku schodzącego z Przełęczy pod Tarnicą na Przełęcz Goprowską! Jeśli możecie, omijajcie to miejsce" - napisali ratownicy we wpisie.
O tym, jak trudne są obecnie warunki w Bieszczadach, może świadczyć przykład turystów, którzy w niedzielę pobłądzili w rejonie Przełęczy Goprowskiej. Jak napisali ratownicy GOPR, wędrowcy "ze względu na spory opad śniegu i wiatr, który przerzucał ten śnieg, stracili orientację w terenie i zeszli ze szlaku". Zostali odnalezieni przez ratowników i bezpiecznie sprowadzeni do Wołosatego. Nie potrzebowali pomocy medycznej.
O czym pamiętać podczas wędrówki po górach
Wychodząc w góry turyści byli odpowiednio przygotowani do wędrówki. Należy włożyć ciepłą, nieprzemakalną kurtkę oraz dobre, górskie buty. Ze względu na oblodzenia niezbędne mogą się okazać raczki.
Specjaliści zalecają też, żeby w góry zabrać zapas ciepłych płynów oraz naładowany telefon komórkowy (najlepiej z powerbankiem) z aplikacją "Ratunek". Z powodu szybko zapadających ciemności warto też wyposażyć się w latarkę.
W razie wypadku w górach można wezwać pomoc GOPR, dzwoniąc pod bezpłatny numer telefonu alarmowego: 985 lub 601 100 300.
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!