Reklama

Reklama

Opole: Co szósty pracownik z Ukrainy chce zamieszkać na stałe

Według badań przeprowadzonych przez Wojewódzki Urząd Pracy w Opolu, 15 proc. obywateli Ukrainy, którzy pracują na terenie województwa, jest zainteresowanych zamieszkaniem na stałe w regionie.

Jak poinformował rzecznik opolskiego WUP, według danych tej instytucji w województwie opolskim pracuje około 21,5 tysiąca obcokrajowców. Z tej liczby największą grupę (18,6 tys.) stanowią obywatele Ukrainy, którzy podejmują pracę głównie w przetwórstwie przemysłowym, budownictwie, transporcie i gospodarce magazynowej.

Według danych WUP, 74 proc. obywateli Ukrainy, którzy podejmują pracę w województwie opolskim ma wyuczony zawód, a co piąty z nich ma wyższe wykształcenie. Połowa z nich nie przekroczyła 33 roku życia. Około 15 proc. ankietowanych przez WUP obywateli Ukrainy jest zainteresowanych osiedleniem się na stałe w regionie. Aż 77 proc. ankietowanych obywateli Ukrainy przyznaje, że gdyby potrzebowało jakiejkolwiek pomocy, to mogą liczyć na pomoc od przynajmniej jednego Polaka lub Polki.

Reklama

Ukraińcy bardzo dobrze współpracują z Polakami

Jako powód poszukiwania pracy w naszym kraju najczęściej wymienia się problemy ze znalezieniem zatrudnienia na Ukrainie (77 proc.) i niskie zarobki oferowane przez miejscowych pracodawców (69 proc.) Na niestabilną sytuację polityczną wskazało 12 proc. badanych.

W opinii opolskich pracodawców Ukraińcy dobrze, a nawet bardzo dobrze współpracują z Polakami (87 proc. pracodawców). Przyznają oni również, że nie można twierdzić, aby cudzoziemcy zajmowali miejsca pracy Polakom, gdyż zatrudniając ich wypełniają etaty, które niż zawsze cieszyły się zainteresowaniem, chociażby ze względu na charakter pracy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne