Reklama

Ogromne kolejki na przejściach granicznych. Nawet 47 godzin czekania

Utrzymuje się długa kolejka ciężarówek przed polsko-białoruskim przejściem granicznym w Bobrownikach. Tam na przekroczenie granicy trzeba czekać blisko dwie doby - poinformowała we wtorek rano Krajowa Administracja Skarbowa. Trudna sytuacja jest też w Koroszczynie. Na wjazd do Polski przez towarowe przejście graniczne z Białorusią oczekuje tam 750 pojazdów. - Szacunkowy czas oczekiwania to 22 godziny – poinformował rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Lublinie Michał Deruś.

Od prawie półtora miesiąca Bobrowniki są jedynym w Podlaskiem drogowym przejściem granicznym z Białorusią, które obsługuje ruch towarowy. 9 listopada zamknięte zostało do odwołania - z powodu kryzysu migracyjnego - sąsiednie przejście w Kuźnicy. Od tamtej pory w Bobrownikach są długie kolejki ciężarówek czekających na odprawę.

W poniedziałek wieczorem trzeba było tam czekać na odprawę 47 godzin; we wtorek rano były to 44 godziny. Według danych z Regionalnego Systemu Ostrzegania, kolejka ma 16 km długości. W niedzielę wieczorem kolejka na drodze przed Bobrownikami miała 30 km długości i stało w niej tysiąc tirów.

Reklama

Kilkaset tirów w kolejce

Według informacji KAS obecnie w kolejce jest 800 ciężarówek, a w czasie 12-godzinnej nocnej zmiany odprawiono na tym przejściu ćwierć tysiąca tirów wyjeżdżających z kraju na Białoruś.

Na dojeździe do Bobrownik, przed miejscowością Waliły Stacja wciąż funkcjonuje tzw. strefa buforowa; od zamknięcia przejścia w Kuźnicy nie było tygodnia, gdy takiej strefy nie tworzono. Gdy kolejka ciężarówek na drodze do Bobrownik utrudnia ruch, jest ona przed Waliłami Stacją dzielona i regulowana przez KAS, SG i policję.

Gdy odprawiane są kolejne pojazdy z pierwszej części kolejki, sukcesywnie wpuszczane są do niej auta z drugiej części.

22 godziny czekania w Koroszczynie

Podobnie sytuacja wygląda na przejściu granicznym w Koroszczynie. - Na wyjeździe z kraju funkcjonariusze w ciągu ostatnich 12 godzin odprawili 571 pojazdów ciężarowych. W kolejce oczekuje około 300 pojazdów, tj. 6 godzin oczekiwania - przekazał rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Lublinie Michał Deruś.

Natomiast na wjazd do Polski po stronie białoruskiej oczekuje około 750 pojazdów, a szacunkowy czas oczekiwania to 22 godziny. W ciągu nocy odprawiono 402 pojazdy.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: podlaskie | lubelskie | przejście graniczne

Reklama

Reklama

Reklama