Reklama

Reklama

Morawiecki nad Soliną: Ta inwestycja wzmocni magnetyzm regionu

W Bieszczadach pojawiła się nowa atrakcja. Turyści będą mogli podziwiać widoki z zupełnie innej perspektywy - nowa kolej gondolowa zabierze ich w podróż nad solińską zaporą. - Ta inwestycja wzmocni magnetyzm tego miejsca - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas otwarcia nowego ośrodka turystycznego Polskich Kolei Linowych w Solinie na Podkarpaciu.

- Nad Soliną zwiększą się możliwości turystyczne, to ważna inwestycja gospodarcza - podkreślił premier. Morawiecki zwrócił uwagę, że otwarcie nowej kolei nad solińską zaporą i w związku z tym nowych przedsięwzięć, zagwarantuje setki miejsc pracy. - Ta inwestycja wzmocni magnetyzm tego miejsca - powiedział Mateusz Morawiecki. 

Morawiecki: Repolonizacja w wielu miejscach 

Premier przypomniał, że budowa nowej kolei trwała półtora roku i jest konsekwencją polityki rządu o repolonizacji wielu sektorów gospodarki, w tym również turystyki.

- Dokonaliśmy repolonizacji w wielu miejscach - stwierdził szef rządu. Dodał, że jednym z przykładów jest repolonizacja Polskich Kolei Linowych. - To dzięki temu nowy inwestor Polski Fundusz Rozwoju mógł zainwestować dodatkowe 200 mln zł w ostatnich paru latach, tylko w ostatnich trzech latach - wskazał.

Reklama

Zapowiedział, że na kolejne kilka lat planowane są "jeszcze większe inwestycje turystyczne, krajobrazowe". - Takie, żeby można było z jednej strony zarabiać, a z drugiej strony - zwiększać atrakcyjność turystyczną i przez to możliwości podziwiania polskich krajobrazów przez Polaków i turystów z zagranicy - stwierdził.

- Solina to przepiękne miejsca, przyroda nietknięta ludzką ręką - podkreślił premier.

Wagony 100 m nad powierzchnią terenu

- Zbudowaliśmy wyjątkowy ośrodek, który pozwala odkrywać przyrodę z innej perspektywy, z perspektywy wagonika - powiedział prezes PKL Daniel Pitrus.

Zwrócił uwagę, że wagony nowej kolei będą przemieszczać się nawet 100 m nad powierzchnią terenu. Turyści będą mogli podziwiać przyrodę także z wieży widokowej, która znajduje się na wysokości 50 m.

- PKL działa w wyjątkowych lokalizacjach już od ponad 85 lat i dlatego nie mogło nas zabraknąć w tym unikatowym miejscu - podkreślił Pitrus. 

Nowy punkt na mapie turystycznej

- Nie byłoby tej inwestycji, gdyby nie decyzje rządu i powrót PKL do macierzy - zauważył wójt gminy Solina Adam Piątkowski.

Podkreślił, że dla regionu jest to nowe otwarcie. - Zielone wzgórza nad Soliną znajdą się nie tylko na mapie turystycznej Polski, ale i Europy - dodał Piątkowski.

Prosto z fabryki w Szwajcarii

Pojawienie się gondoli w Solinie to inwestycja Grupy PKL i PFR. Nowoczesne wagony kolei widokowej dotarły w Bieszczady prosto ze szwajcarskiej fabryki

Trasa widokowa ma 1,5 km długości i przebiega nad solińską zaporą. Jest to najwyższa podpora kolei linowej w Polsce oraz jedna z wyższych w Europie. Ośmioosobowe wagony wyruszą ze stacji początkowej Plasza do stacji końcowej usytuowanej na Górze Jawor i przewiozą turystów z prędkością 6m/s. Na końcu trasy będzie możliwość podziwiania Bieszczad z wieży i tarasu widokowego.

CZYTAJ WIĘCEJ: Nowa atrakcja dla turystów. Gondole kolei widokowej PKL nad zaporą w Solinie

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy