Reklama

Reklama

​Magia Targów Książki w Krakowie

Rekordowo międzynarodowe, z udziałem 600 znakomitych autorów z całego świata, reprezentujących najlepsze wydawnictwa. Osobistości świata kultury, aktorzy, muzycy, politycy, sportowcy, dziennikarze, celebryci. Literatura, tradycja i kultura Węgier w ramach Salonu Małe Ojczyzny. Rozstrzygnięcie kilkunastu ważnych konkursów literackich, wybór Ambasadorów Targów oraz wręczenie Nagrody im. Jana Długosza. I Ogólnopolski Zjazd Blogerów Literackich. Debaty i spotkania z cyfrową książką. To tylko część atrakcji zbliżających się 18. Targów Książki w Krakowie (23-26.10.2014r.), uznawanych za najważniejsze wydarzenie w branży wydawniczo-czytelniczej w Polsce!

To dla nich do Krakowa przyjeżdżają tłumy czytelników z całej Polski. W tym roku Targi odwiedzi m.in. najwybitniejszy kataloński pisarz Jaume Cabré. Jego powieść "Wyznaję" z 2011 r. uczyniła go jednym z najważniejszych autorów europejskich. Zdobywca wielu prestiżowych nagród, którego książki tłumaczono na  kilkanaście języków i wydawano w setkach tysięcy egzemplarzy.

Wraz z nim do Krakowa przyjadą setki najpopularniejszych autorów z Polski i zagranicy oraz największe wydawnictwa.  Poza wspomnianym Jaume Cabré swój udział w Targach potwierdzili tacy zagraniczni autorzy jak: jeden z najpopularniejszych obecnie izraelskich pisarzy Etgar Keret, szwedzki duet Jerker Eriksson i Håkan Axlandr Sundquist - piszący thrilerry pod pseudonimem Erik Axl Sund, Kateřina Tučková, czeska pisarka i kuratorka wystaw czy hiszpański pisarz młodego pokolenia  Javier Sierra.

Reklama

W Targach udział potwierdziło bardzo wielu znamienitych polskich autorów m. in. Jacek Dehnel, Julia Hartwig, Grzegorz Kazdepke, Marek Krajewski, Ryszard Krynicki, Roma Ligocka, Zygmunt Miłoszewski, Andrzej Pilipiuk, Grażyna Plebanek, Małgorzata Rejmer, Izabela Sowa, Andrzej Stasiuk, Olga Tokarczuk, Barbara Toruńczyk, Szczepan Twardoch,  Krzysztof Varga czy Janusz L. Wiśniewski.

Ćwierć miliona czytelników

Tyle osób odwiedziło na przestrzeni kilkunastu edycji Targi Książki w Krakowie. Aby zrozumieć magię tego wyjątkowego wydarzenia kulturalnego trzeba odwiedzić jesienią halę EXPO Kraków.

- Bywam na targach organizowanych na całym świecie i nigdzie poza Krakowem nie ma takiej pasji jak tutaj! - mówiła włoska pisarka i dziennikarka Marlena de Blasi.

W podobnym tonie wypowiada się Jonathan Carroll.

- Wszędzie na świecie podczas Targów robi się biznesy, a tutaj jest coś więcej, czyli znakomity klimat literackiego święta - mówił amerykański pisarz podczas zeszłorocznej edycji Targów.

W tym roku Targi przenoszą się do nowej długo wyczekiwanej hali EXPO Kraków - jednego z najnowocześniejszych ośrodków targowo-kongresowych w kraju. Tym samym coraz odważniej aspirują do miana znaczącej imprezy w Europie.

Rekordowo międzynarodowe

W tym roku po raz pierwszy do nazwy Targów Książki w Krakowie dołączył przymiotnik "Międzynarodowe". Wszystko za sprawą rekordowej liczby wystawców z zagranicy  - potwierdzono udział m.in. wydawnictw z: Austrii, Australii, Białorusi, Belgii, Czech, Francji, Hiszpanii, Niemiec, Syrii, USA, Węgier, Wielkiej Brytanii i Włoch.

Jesienią 2013 r. Kraków uhonorowano zaszczytnym tytułem Miasta Literatury UNESCO jako jedno z siedmiu miast na świecie i drugie nieanglojęzyczne. Na to wyróżnienie z pewnością zapracowały właśnie Targi Książki, które wkraczają w pełnoletność. I patrząc na program Targów, bez wątpienia czeka nas najbardziej spektakularna literacka osiemnastka tego roku!  

Pięć Salonów literackich atrakcji

Tradycyjnie hala targowa będzie podzielona na salony - w taki sposób, aby każdy czytelnik znalazł dla siebie coś interesującego. Do organizowanych do tej pory: Salonu Wydawców Szkół Wyższych, Salonu Wydawców Katolickich, Salonu Nowych Mediów i Salonu Małych Ojczyzn dołączy Salon Książki Dziecięcej, co niewątpliwie wzbogaci ofertę Targów. 

Co ważne, w trakcie wydarzenia zostanie rozstrzygniętych wiele konkursów - dedykowanych zarówno branży księgarskiej i wydawniczej, jak również zwiedzającym. Najważniejszy z nich to, organizowany przez Targi w Krakowie, Konkurs o Nagrodę im. Jana Długosza - niezwykle prestiżowy, nagradzający poważne i wartościowe dzieła, wnoszące istotny wkład w rozwój polskiej nauki  i kultury. W ubiegłym roku mocą decyzji Jury laureatem Nagrody został historyk Jerzy Holzer za "Europę zimnej wojny". Podczas zbliżającej się edycji Konkursu o pamiątkową statuetkę dłuta Bronisława Chromego oraz 30 tysięcy złotych powalczy 10 autorów.

Ambasadorzy Targów Książki w Krakowie

Po raz czwarty w historii zostaną wręczone tytuły Ambasadorów Targów Książki w Krakowie. Przyznawane są osobom,  które promują tak czytelnictwo oraz ideę Targów Książki. Począwszy od 2011 r. Targi w Krakowie wyróżniają honorowym tytułem cztery postaci polskiej sceny kulturalnej. W zaszczytnym gronie laureatów wybieranych przez Honorową Radę Patronacką, organizatorów Targów oraz ich uczestników (na facebooku) znaleźli się do tej pory: w 2011 r. - ks. Mieczysław Maliński, śp. Marek Krawczyk, Tadeusz Skoczek, Anna Dymna oraz Krzysztof Orzechowski; w 2012 r. - prof. Franciszek Ziejka, o. Leon Knabit, Grzegorz Boguta, Agnieszka Lingas-Łoniewska; w 2013 r.: .ks. Adam Boniecki,  Ryszard Krynicki, Henryk Podolski oraz Michał Rusinek.

Ale bez wątpienia za ambasadorów należy uznać blogerów piszących o książkach, którzy niejednokrotnie wyrażali swoją sympatię względem krakowskich Targów Książki. Doceniając ich wkład w promocję czytelnictwa, organizatorzy Targów proponują udział w I Zjeździe Blogerów oraz bezpłatny udział w czterodniowym święcie książki. Spotkanie odbędzie się 25 października w jednej z sal seminaryjnych EXPO Kraków.

Osiemnastkowe targowe prezenty

Wkraczanie w pełnoletność to doskonała okazja do składania życzeń. Dlatego organizatorzy Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie proponują wyjątkową akcję dla swoich entuzjastów. #Selfie18 to zabawa, która polega na wykonywaniu zdjęć selfie z życzeniami urodzinowymi dla Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie. Organizatorzy Targów wybiorą osiemnaście najciekawszych - niebanalnych, wykonanych w wyjątkowych miejscach lub z użyciem nietypowych rekwizytów. 18 laureatów trafi na jedną z okładek katalogu targowego (drukowanego i elektronicznego), zdobędzie bezpłatną wejściówkę na Targi oraz zaproszenie na uroczystą kolację z Grzegorzem Wagnerem i Krzysztofem Mecnerem.

Dodatkowo, każda osoba, która w dniach 23-26 października 2014 r. będzie obchodzić 18. urodziny otrzyma bezpłatną wejściówkę na Targi. Solenizancie! Pamiętaj, zabierz szkolną legitymację!

Największe i najnowocześniejsze - EXPO Kraków

Wszystkich miłośników Targów Książki w Krakowie z pewnością ucieszy fakt, że w tym roku po raz pierwszy odbędą się one w nowoczesnych przestrzeniach Międzynarodowego Centrum Targowo-Kongresowego EXPO Kraków. To największy i najnowocześniejszy obiekt targowo-kongresowy na południu Polski, wybudowany w zgodzie ze światowymi trendami, w oparciu o technologie inteligentnego budynku. Jest w nim więc wszystko, co sprawi, że dla kilkudziesięciu tysięcy czytelników, udział w Targach będzie czystą przyjemnością.

Dwie przestronne hale Wisła i Dunaj są klimatyzowane oraz wyposażone w duże kompleksy toalet. Alejki między stoiskami zostały poszerzone. Zostanie zapewnione miejsce dla matki z dzieckiem oraz punkt pomocy medycznej. Na piętrze znajduje się duża restauracja, podczas gdy na poziomie hali do dyspozycji zwiedzających oddane zostaną targowe kawiarnie. Przed klimatyzowanymi salami konferencyjnymi (wyposażonymi w najnowocześniejszy system audiowizualny) na ekranach wyświetlany będzie program spotkań. Ponadto do obiektu EXPO Kraków, w trakcie Targów, kursował będzie EXPO Bus.

Galicyjska 9 - warto zapamiętać ten adres. To tutaj odbędzie się czterodniowe i najważniejsze w Polsce święto książki!

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje