Reklama

Reklama

​Kraków: Tradycyjne święcenie pokarmów przed Bazyliką Mariacką

Krakowianie zgromadzeni w Wielką Sobotę przed Bazyliką Mariacką uczestniczyli w tradycyjnym święceniu wielkanocnych pokarmów, którego dokonał metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. Składając życzenia kardynał wyraził nadzieję, że nic nie przeszkodzi w Światowych Dniach Młodzieży, które - jak podkreślił - będą błogosławieństwem dla Krakowa i Polski.

Metropolita życzył wszystkim zebranym na placu przed świątynią "wielkanocnej radości i nadziei, pomagającej zmagać się na co dzień z trudnościami i urzeczywistniać marzenia", a sprawującym władzę i uczestniczącym w życiu politycznym, by "kierowali się zawsze zasadą wspólnego dobra, unikali niepotrzebnych niechęci i sporów, i szukali tego, co nas wszystkich łączy".

Kardynał nawiązał do zbliżających się Światowych Dni Młodzieży."Radujemy się, że wkrótce przybędzie do nas Ojciec Święty Franciszek wraz z młodzieżą z całego świata. On ostatnio zaprosił młodzież, aby przybyła razem z nim do Krakowa. (...). Nie lękajmy się, te dni na pewno będą błogosławieństwem dla naszego miasta i naszej Ojczyzny" - mówił kard. Dziwisz. 

Reklama

"Ufam, że nic nam nie przeszkodzi w tym święcie młodości w stolicy Bożego Miłosierdzia. Młodzież, która przybędzie do nas, przekaże przesłanie o Bożym Miłosierdziu całemu światu. Przekaże orędzie pokoju i solidarności międzynarodowej" - dodał.

Do mieszkańców Krakowa i okolic kardynał zaapelował o "życzliwe otwarcie domów i serc", za co nagrodzeni zostaną wdzięcznością młodzieży z całego świata.

Życzenia krakowianom i turystom złożyli także wiceprezydent Krakowa Katarzyna Król i przewodniczący Rady Miasta Krakowa Bogusław Kośmider.

Po uroczystości rozdawano bochenki chleba - tzw. kukiełki - i jajka barwione w łuskach cebuli. Potrawy wielkanocne z suto zastawionego stołu, który stanął na placu przed Bazyliką Mariacką trafią do bezdomnych i ubogich podopiecznych braci albertynów.

Mimo deszczu na święcenie pokarmów przyszło bardzo wiele osób, także ci, którzy w Krakowie spędzają święta. "Ja tu jestem pierwszy raz. Piękna uroczystość. Będziemy tu na pewno wracać" - mówiła pani Sylwia, która przyjechała z Pakości w woj. kujawsko-pomorskim.

Święcenie pokarmów pod Bazyliką Mariacką odbywa się w Krakowie od 1995 r. 

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy