Reklama

Reklama

Dwa pożary w szpitalach jednego dnia. Pacjent z papierosem pod tlenem?

Zaprószenie jest nieoficjalnie przyczyną pożaru, do którego doszło w sali chorych na trzecim piętrze szpitala w Krasnymstawie (woj. lubelskie). Najprawdopodobniej jeden z chorych podłączonych do instalacji tlenowej zapalił papierosa. Pomieszczenie doszczętnie spłonęło. Do innego pożaru doszło tego samego dnia w szpitalu psychiatrycznym w Kościanie (woj. wielkopolskie). Poparzona została 57-letnia chora.

Policja otrzymała zgłoszenie o pożarze w poniedziałek ok. godz. 14:30. Ze zgłoszenia wynikało, że pali się w sali chorych na trzecim piętrze lecznicy. Po dotarciu służb na miejsce okazało się, że płonie sala szpitalnego oddziału na trzecim piętrze budynku.

Ewakuacja chorych ze szpitala Krasnymstawie

Na objętej pożarem sali przebywało siedem osób. Pacjenci zostali natychmiast ewakuowani. Łącznie z budynku wyprowadzonych zostało 49 osób - chorych i personel. Nikt nie odniósł poważnych obrażeń. 

Strażakom udało się zlokalizować ogień i nie dopuścić do rozprzestrzenienia się pożaru na inne pomieszczenia. Ogień został stosunkowo szybko ugaszony.

Reklama

Zniszczeniu uległo całe wyposażenie sali. Płomienie strawiły sprzęt medyczny. Szpital szacuje straty. 

Ze wstępnych informacji wynika, że pożar wywołało zaprószenie ognia. Prawdopodobnie jeden z przebywających na sali pacjentów, podłączony do instalacji tlenowej, zapalił papierosa. Policjanci pod nadzorem prokuratury wyjaśnią szczegółowe okoliczności tego zdarzenia - poinformowała młodszy aspirant Jolanta Babicz, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Krasnymstawie.

Najprawdopodobniej dopływ tlenu z instalacji, która zasilała maskę tlenową jednego z chorych, przyczynił się do podsycenia ognia.

Pożar szpitala psychiatrycznego w Kościanie

Tego samego dnia doszło także do pożaru w Wielkopolskim Centrum Neuropsychiatrycznym w Kościanie (woj. wielkopolskie). Straż pożarna została zawiadomiona w poniedziałkowe południe, że płonie sala na jednym z oddziałów. 

Przed przybyciem strażaków personel zdołał opanować ogień przy pomocy gaśnic. Poszkodowana została jednak 57-letnia pacjentka, która przebywała w sali. 

Poznań: 101-latka wygrała z COVID-19. Właśnie opuściła szpital

- Kobieta doznała bardzo poważnych poparzeń, była przytomna i kontaktowa. Strażacy zastosowali opatrunki hydrożelowe oraz tlenoterapię. Działania te kontynuowane były wspólnie z przybyłym Zespołem Ratownictwa Medycznego. Poszkodowana zabrana została do kościańskiego szpitala - poinformował mł. asp Dawid Kryś z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kościanie.

Równolegle  strażacy prowadzili działania związane z ewakuacją 48 pozostałych pacjentek oddziału. W akcji udział wzięły 4 zastępy z kościańskiej komendy oraz zastęp OSP Kościan. 

Dochodzenie w sprawie przyczyn pożaru prowadzi Komenda Powiatowa Policji w Kościanie.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama