Co najczęściej obejmuje ubezpieczenie AC?

Poza obowiązkowym ubezpieczeniem OC, posiadacze pojazdów mechanicznych mogą się zdecydować również na dodatkową ochronę, dobrowolną, taką jak assistance, NNW czy popularne autocasco (AC). Na czym polega ostatnia z wymienionych, co najczęściej obejmuje, jakie przynosi korzyści i czy każdy może z niej skorzystać?

AC nie dla wszystkich

Chociaż ubezpieczenie AC jest dobrowolne, to wcale nie każdy może się na nie zdecydować. Towarzystwa ubezpieczeniowe najczęściej ustalają, ile może wynosić maksymalny wiek auta, dla którego można wykupić taką ochronę. Poza tym, nawet jeśli dopuszczają one zawarcie umowy w przypadku stosunkowo starych aut, to klient powinien przeanalizować opłacalność oferty. Jeśli pojazd jest wart kilka tysięcy, a AC na rok kosztuje tyle, ile wynosi połowa jego wartości, to czy na pewno taka inwestycja będzie się kalkulować?

Autocasco jest w Polsce bardzo popularne. Według danych Polskiej Izby Ubezpieczeń liczba aktywnych polis AC wynosiła na koniec 2017 roku 6,37 mln, co oznacza, że z takiej ochrony korzystał co 4. posiadacz pojazdu. Co właściwie zapewnia takie ubezpieczenie? Otóż, jeśli spowodujemy szkodę, to wówczas poszkodowany może naprawić swoje auto z naszego OC, ale my już nie mam takiego prawa. W przypadku jednak gdy mamy autocasco, wtedy koszty naprawy naszego pojazdu mogą zostać pokryte przez ubezpieczyciela.

Co najczęściej obejmuje autocasco?

Zakres ubezpieczenia AC zależy od tego, na jaki wariant ochrony zdecyduje się klient, tzn. od umowy zawartej między stronami. Jeden posiadacz auta będzie potrzebować podstawowego zakresu, a inny najszerszego. Im będzie on większy, tym jednocześnie wyższa będzie składka na autocasco. Oto, co najczęściej obejmuje ubezpieczenie AC:

  • Kradzież pojazdu - gdy pojazd stanie się łupem złodziei, możemy ponieść ogromne straty, szczególnie w przypadku nowych, wartościowych aut. Mając AC, możemy otrzymać odszkodowanie, które wystarczy na zakup nowego pojazdu. Przy obliczaniu świadczenia pod uwagę brana jest wartość auta w dniu, w którym doszło do szkody, chyba że zdecydujemy się na stałą sumę ubezpieczenia. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że statystycznie to wcale nie najnowsze auta najczęściej są kradzione. Takie zdarzenia z reguły dotyczą pojazdów mających od 6 do 10 lat.
  • Naprawa pojazdu po kolizji czy wypadku - ubezpieczyciel zlikwiduje szkodę i nie ma znaczenia to, że to my ją spowodowaliśmy.
  • Pożar pojazdu - rocznie dochodzi do 10 tys. takich zdarzeń, czego efektem jest doszczętne zniszczenie samochodu. Mając AC, możemy w takim przypadku otrzymać odszkodowanie.
  • Szkody spowodowane działaniami sił przyrody - powódź, opady gradu, trzęsienie ziemi to tylko przykłady możliwych przyczyn uszkodzenia pojazdu. Warto sprawdzić w OWU, w jakich przypadkach towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci odszkodowanie.
  • Uszkodzenie pojazdu przez osoby trzecie lub zwierzęta - ubezpieczyciel może pokryć szkody, do których doszło w wyniku aktów wandalizmu, ale także jeśli spowodowały je zwierzęta.
  • Zderzenie ze zwierzęciem - rocznie dochodzi do ok. 20 tys. takich zdarzeń. Wówczas najczęściej można dochodzić odpowiedzialności od zarządcy drogi, ale to może trwać bardzo długo. Szybciej otrzymamy odszkodowanie w ramach naszego AC.
  • Kradzież części pojazdu - ochrona obejmuje nie tylko kradzież samochodu, ale również jego wyposażenia. Zatem, jeśli utracimy w taki sposób np. radio, to wówczas możemy otrzymać odszkodowanie od ubezpieczyciela.

Cena ubezpieczenia AC zależy od wielu czynników, ale przede wszystkim od tego na jak szeroki zakres ochrony się zdecydujemy. Im większa będzie odpowiedzialność ubezpieczyciela, tym wyższy koszt ochrony. Wybierając autocasco, sami decydujemy m.in. o tym, jakie metody likwidacji szkody chcemy mieć do dyspozycji - ASO, warsztatową czy kosztorysową. Deklarujemy również, czy interesuje nas udział własny w szkodzie. Możemy obniżyć składkę, ograniczając odpowiedzialność ubezpieczyciela, ale warto przeanalizować, czy na pewno nam się to opłaca.


Wasze komentarze
No hate

Dodawanie komentarzy pod tym artykułem zostało wyłączone

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom, niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz w innych serwisach, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy