Reklama

70 procent Polaków pojechało na wakacje w 2018 roku - pomogło 500 plus

70 procent Polaków wyjechało w 2018 roku na wakacje. To wynik wyższy o 15 punktów procentowych niż w roku ubiegłym. Częściej na wakacje wyjeżdżały rodziny pobierające świadczenie 500 plus, które przez lata były zmuszone do rezygnowania z wypoczynku z powodu zbyt niskich dochodów.

Wakacyjny budżet wciąż niewysoki

Odsetek Polaków wyjeżdżających na wakacje wzrósł, jednak większość urlopowiczów ma skromny budżet na wypoczynek. Z badania przeprowadzonego na zlecenie Diners Club Polska wynika, że aż 40 procent respondentów wydało na wakacje jedynie od 1000 do 2000 złotych na osobę, a 21 procent zamierzało zmieścić się w 1000 złotych na osobę. Oznacza to, że czteroosobowa rodzina, pobierająca zasiłek 500 plus wyłącznie na drugie dziecko, planowała przeznaczyć na wakacje większość lub całość środków otrzymywanych w ramach świadczenia wychowawczego. 12 procent badanych chciało zmieścić wszystkie wydatki w kwocie 500 złotych na osobę, decydując się na niedrogie wakacje w niewielkich miejscowościach i na samodzielne przygotowywanie posiłków. 16 procent Polaków mogło pozwolić sobie na przeznaczenie na wakacje 3-4 tysięcy złotych na jednego członka rodziny, podczas pojedynczego wyjazdu w sezonie letnim. Na luksusowe wakacje za kwotę powyżej 4 tysięcy złotych na osobę zdecydowało się około 6 procent rodaków.

Reklama

Wakacje za granicą czy w Polsce?

Wśród Polaków wyjeżdżających na zagraniczne wakacje dominowały osoby, których miesięczny dochód netto przekracza 5000 złotych. 52 procent badanych zaplanowało zagraniczne wakacje w jednym z europejskich krajów, natomiast 6 procent wybrało wyjazd na inny kontynent. Osoby zarabiające pomiędzy 4000 a 5000 złotych netto także planowały wakacje za granicą - wśród nich odsetek urlopowiczów, wybierających wczasy poza granicami Polski, wyniósł 47 procent. Ankietowani o niższych dochodach częściej wybierali wakacje w kraju - zwykle nad Morzem Bałtyckim. W obu grupach coraz więcej respondentów deklarowało, że zamierza wybrać się na wczasy kamperem, o czym świadczy również wzrost popularności traders insurance dla samochodów kampingowych.

Większość beneficjentów programu 500 plus, o dochodach niższych niż 3000 złotych netto, wybrało wakacje w Polsce. Rodziny decydowały się głównie na tygodniowe pobyty w niedrogich ośrodkach wypoczynkowych i samodzielnie przygotowywały śniadania i kolacje, a obiady kupowały w stołówkach. Największym zainteresowaniem cieszyły się rodzinne wczasy nad Bałtykiem, a najniższym - wypoczynek na Mazurach.

Najpopularniejsze kierunki zagraniczne w 2018 roku

Z informacji zgromadzonych przez Polską Izbę Turystyki wynika, że wczasy zagraniczne wciąż są dość drogie dla wielu Polaków, jednak przestały być postrzegane jako dobro luksusowe. Popularnością cieszą się głównie tanie kierunki, spośród których w 2018 roku najczęściej wybierano Grecję. Na drugim miejscu uplasowała się Turcja, która w roku 2016 i 2017 była mniej popularna ze względu na nieudaną próbę puczu. Trzecie miejsce na podium zajęła Bułgaria. Do łask turystów z Polski powoli wraca Tunezja, która przez kilka lat była rzadko wybieranym kierunkiem z powodu zamachu terrorystycznego na plaży pełnej turystów. Spadek zainteresowania jest zauważalny w przypadku Hiszpanii i Wysp Kanaryjskich - wycieczki na Półwysep Iberyjski oraz na Kanary znacznie podrożały. Wśród nowych kierunków coraz większe znaczenie mają Albania, Macedonia i Czarnogóra, które są stosunkowo tanie i oferują możliwość korzystania z nowo powstałej infrastruktury turystycznej. 

materiały prasowe

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy