Reklama

Reklama

Warmińsko-mazurskie: Małpia ospa. Potwierdzono dwa przypadki

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Olsztynie poinformowała o dwóch przypadkach zakażenia małpią ospą w regionie. Trzy kolejne osoby są pod obserwacją i czekają na wynik badań. To nie pierwsze przypadki zakażenia w Polsce.

"Pacjenci to głównie młodzi mężczyźni z Olsztyna oraz powiatów olsztyńskiego i iławskiego. Osoby z kontaktu z chorymi zostały poddane trzytygodniowej kwarantannie" - podała w komunikacie Warmińsko-Mazurska Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Olsztynie. Potwierdzone przypadki są pierwszymi odnotowanymi w regionie.

W Polsce dotąd potwierdzonych zostało około 200 przypadków zakażenia małpią ospą.

Czym jest małpia ospa?

Ospa małpia to choroba odzwierzęca. Wywołuje ją wirus ospy małpiej (MPXV) należący do rodzaju Orthopoxvirus. Do zakażeń dochodzi przez bezpośredni kontakt z zakażonymi zwierzętami przez ich krew lub płyny ustrojowe - głównie są to: wiewiórki, króliki, ale również zakażone myszy, szczury, albo w wyniku pogryzienia przez zakażone zwierzę.

Reklama

Choroba przenosi się z człowieka na człowieka przez bliskie kontakty, w tym kontakty intymne. Do zakażeń dochodzi drogą kropelkową lub z krwią i wydzielinami w czasie bezpośredniego kontaktu z osobą zakażoną, przez śluzówki.

Małpia ospa. Objawy zakażenia

Do najczęstszych objawów ospy małpiej zalicza się wysoka gorączkę (39-40 stopni), powiększenie węzłów chłonnych, złe samopoczucie, osłabienie, bóle głowy, pleców, zmiany skórne, wysypkę.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy