Reklama

Reklama

Tłoczno na olsztyńskich plażach. Alarmują o zagrożeniach

W związku z upałami na olsztyńskich plażach pojawiają się tłumy. W trosce o bezpieczeństwo wypoczywających, służby ratunkowe bezustannie przypominają, by nie pić alkoholu korzystając z kąpieli oraz by obserwować dynamicznie zmieniającą się pogodę.

Tegoroczne lato jest wyjątkowe pod względem aury. Wysokie temperatury - bywa, że przekraczające 30 stopni Celsjusza - zachęcają do przebywania nad olsztyńskimi akwenami.

Brzegi jeziora Skanda, a przede jeziora Ukiel i tamtejsze Centrum Rekreacyjno-Sportowego, tłumnie zapełniają się mieszkańcami stolicy regionu, ale także gośćmi. Organizatorzy wypoczynku oraz służby ratunkowe przypominają, by w czasie relaksu pamiętać o kilku najważniejszych zasadach.

- Przede wszystkim nie należy wchodzić do wody pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających. Poza tym apelujemy, by nie wchodzić do wody bezpośrednio po opalaniu się na słońcu, bowiem to może skutkować szokiem termicznym lub utratą przytomności. Dlatego wchodzimy do wody powoli, schładzając najpierw okolicę serca, karku oraz twarz - wskazuje Zbigniew Szymula z Ośrodka Sportu i Rekreacji w Olsztynie.

Reklama

Nie należy też skakać do wody "na główkę", szczególnie nie znając głębokości wody. I - co szczególnie ważne - trzeba zwracać baczną uwagę na dzieci. Wśród najczęstszych niebezpieczeństw przy okazji kąpieli są zachłyśnięcie się wodą, zmęczenie, skurcz mięśni i wyziębienie organizmu.

40 błysków na minutę oznacza burze i wiatr

Osoby korzystające z uroków jezior przy pomocy sprzętu pływającego powinny brać pod uwagę dynamikę zmian pogody, która nasila się w ostatnich latach. Dlatego z uwagą trzeba obserwować niebo, jak i urządzenia alarmujące o niebezpieczeństwie, które są zlokalizowane są przy największym olsztyńskim akwenie. 

- O możliwości nadejścia niebezpieczeństwa pogodowego żeglarze są informowani rytmicznie pulsującym, żółtym światłem. Sygnał 40 błysków na minutę wskazuje, że spodziewane są burze i wiatr. Natomiast 90 błysków na minutę oznacza niebezpieczeństwo wystąpienia burzy i silnego wiatru - przypomina Paweł Micek z Regionalnego Centrum Bezpieczeństwa.

Przed skorzystaniem np. z łodzi warto upewnić się, że jest sprawna i wyposażona w sprzęt ratunkowy. Poza tym należy nosić kamizelkę asekuracyjną, a przed wypłynięciem sprawdzić prognozę pogody. Numery alarmowe to 112 lub 601 100 100.


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje