Reklama

Reklama

RMF24: Martwe ryby w jeziorze Druzno

Z jeziora Druzno w powiecie elbląskim wyłowiono prawie dwie tony śniętych ryb. Odbudowa ekosystemu może potrwać nawet kilka lat.

Wstępne badania próbek wody pobranych kilka dni temu wykluczają odtlenienie jako przyczynę śnięcia ryb. Stężenie tlenu było w normie.

Reklama

W poniedziałek, kiedy w zbiorniku pojawiło się więcej martwych szczupaków, linów i sandaczy, pobrano nowe materiały do badań. Wyniki będą znane pod koniec tygodnia.

- Na początku skala tego zjawiska nie była duża, występowała tylko na niewielkim odcinku rzeki Wąska - powiedział reporterowi RMF FM Bogdan Meina, Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska w Olsztynie.

W niedzielę i poniedziałek na jeziorze zauważono wiele gatunków śniętych ryb, w tym tych pod ochroną. Zebrano ich już prawie dwie tony.

- Wędkarze mówią o katastrofie ekologicznej. Widziałem ponad metrowe szczupaki, piękne okazy linów. Mam nadzieję, że odpowiednie służby dowiedzą się kto to zrobił, bo co do tego, że jest to spowodowane przez człowieka nie mam wątpliwości - powiedział wędkarz z Elbląga.

Straty materialne szacowane są już na ponad trzydzieści tysięcy złotych. Nie wiadomo jeszcze, co dokładnie skaziło rzekę i jezioro, ale według ekologów może zająć nawet kilka lat zanim ekosystem odbuduje się.

Jezioro Druzno leży na Żuławach Wiślanych w województwie warmińsko-mazurskim. Wraz z pobliskimi terenami tworzy rezerwat, gdzie znajdują się miejsca lęgowe ptactwa wodnego i błotnego, głównie kaczek, perkozów, mew i rybitw.

Dodatkowo obszar rezerwatu pokrywa się z obszarami Natura 2000.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje