Reklama

Reklama

Kruklanki. Kilkadziesiąt osób na koloniach z objawami zakażenia norowirusami

Warmińsko-mazurski sanepid informuje, że ponad 80 uczestników kolonii i personelu w Kruklankach na Mazurach ma objawy zakażenia norowirusami. Dominującymi dolegliwościami są bóle brzucha i wymioty.

81 osób związanych z koloniami w miejscowości Kruklanki w powiecie giżyckim na Mazurach ma objawy zakażenia norowirusmi. Warmińsko-mazurski inspektorat sanitarny podkreśla, że badania laboratoryjne na razie potwierdziły takie zakażenie u sześciu osób.

"Wśród skarżących się na dolegliwości, głównie bóle brzucha i wymioty, było do tej pory 68 dzieci i 13 osób z personelu" - podał sanepid.

Nowowirusy. Co jest źródłem zakażenia? 

Norowirusy są częstą przyczyną występowania nieżytu żołądka i jelit u ludzi. "Źródłem zakażenia jest zwykle bezpośredni kontakt z człowiekiem chorym lub rekonwalescentem bądź styczność z zanieczyszczoną powierzchnią lub przedmiotami np. toaletą, bielizną, meblami, znajdującymi się w otoczeniu chorego. Zakazić się można także drogą pokarmową przez spożycie żywności lub wody zanieczyszczonej norowirusami, jak również przez wdychanie cząstek wirusa unoszących się w powietrzu" - podał sanepid.

Reklama

W komunikacie dodano, ze sposobem zapobiegania zakażeniem norowirusem jest bezwzględne przestrzeganie zasad higieny osobistej i odpowiednia higiena przygotowywania posiłków.

Objawy zatruć pokarmowych pojawiły się także od minionego weekendu wśród uczestników obozu żeglarskiego w Mrągowie. W poprzednich tygodniach sierpnia zgłaszano podejrzenia zatruć pokarmowych w dwóch innych placówkach wypoczynkowych - w Olsztynie i w Mrągowie.


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje