Reklama

Reklama

Kolejna rzadka i skomplikowana operacja w olsztyńskim Szpitalu Dziecięcym

Lekarze z olsztyńskiego Szpitala Dziecięcego po raz drugi założą pacjentowi tzw. wyciąg naczaszkowy. To zabieg rzadko wykonywany w Polsce, stosowany w wypadku poważnych wad twarzy. Dzięki temu placówka ma szansę stać się ponadregionalnym ośrodkiem leczenia tego typu skomplikowanych wad.

Operację przejdzie 7-letni Paweł, który urodził się z zespołem Crouzona, objawiającym się przedwczesnym zrastaniem szwów czaszkowych, co powoduje u dzieci niedorozwój mózgu. Z powodu swojej choroby przeszedł poważną operację w Warszawie, gdy miał 1,5 roku. Ale jego twarz i szczęka są zdeformowane, dlatego konieczny jest kolejny zabieg. - Mój synek ma bardzo poważne problemy z oddychaniem, często w nocy zdarza mu się bezdech, to jest dla niego bardzo niebezpieczne, a ten zabieg to jedyna szansa na normalne funkcjonowanie - opowiada mama chłopca Elżbieta Klimkiewicz.

Reklama

Założony wyciąg naczaszkowy pozwoli wyciągnąć kości twarzy dziecka do przodu i na nowo je ułożyć. - Dzięki temu skończą się bezdechy i nie będzie ryzyka, że niedotlenienie mózgu niekorzystnie wpłynie na rozwój dziecka - wyjaśniał tuż przed rozpoczęciem operacji chirurg Krzysztof Dowgierd. Podobne urządzenie w ubiegłym miesiącu - ten sam zespół lekarzy - założył 18-letniej pacjentce. - Dzisiejszy zabieg jest o tyle trudniejszy, że po pierwsze nasz pacjent jest młodszy, a po drugie w wieku 1,5 roku miał już robioną poważną operację czaszki, więc jest ona nieco cieńsza - zaznacza dr Dowgierd.

NFZ da pieniądze na kolejne operacje

Ale wydaje się, że lekarze nie muszą martwić się o pieniądze. Koszt założenia wyciągu naczaszkowego to około 50 tys. złotych. Szpital dostał już zwrot pieniędzy za zabieg przeprowadzony miesiące temu. Co więcej - jest szans, by mógł przeprowadzać więcej takich skomplikowanych zabiegów.

- W I kwartale tego roku wykorzystaliśmy limit środków przyznanych przez NFZ na cały rok, więc teraz czeka mnie negocjowanie znacznego zwiększenia kontraktu - mówi dyrektor szpitala dziecięcego Krystyna Piskorz-Ogórek. - Ale ze wstępnych deklaracji Fundusz wynika, że będzie zgoda na większe pieniądze i dostanę zielone światło na leczenie poważnych wad. Tym bardziej, że do Olsztyna już zgłaszają się pacjenci także spoza województwa warmińsko-mazurskiego - dodaje.

Zobacz więcej na stronie RMF FM. Kliknij!

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje