Reklama

Reklama

"Apeluję do wszystkich na świecie, by poparli Mazury"

Bronisław Komorowski nad brzegiem Niegocina w Giżycku głosował na Mazury w konkursie na nowych siedem cudów świata natury. - Wzywam całą Polskę i apeluję do wszystkich na świecie, by poparli Mazury w walce o tytuł cudu natury - mówił prezydent.

Komorowski zagłosował na Mazury i zaapelował do wszystkich, by "zechcieli zrobić dokładnie to samo". - To niewielki wysiłek, jedno kliknięcie albo jeden sms - przekonywał prezydent.

Reklama

- To jest promocja Mazur, to także promocja Polski - podkreślił. Dodał, że głosowanie na Mazury to "fajne i sensowne przedsięwzięcie" i zapowiedział, że choć oddał głos przez internet, to wyśle jeszcze sms.

Według niego, dla Polaków oczywiste jest, że Mazury "są czymś absolutnie wyjątkowym". Jak dodał, chodzi o to, by dowiedział się o tym także świat i aby widział Polskę "przez pryzmat wspaniałości tego daru niebios, jakim jest kraina tysiąca jezior".

"Są czymś absolutnie wyjątkowym"

W opinii prezydenta, Polska obecnie - co widać w okresie prezydencji - "ma swoje walory, argumenty, silne strony". - Dziś tą silną stroną, robiącą wrażenie na całym świecie, jest gospodarka, to że nie przeżyliśmy recesji, że się rozwijamy od 20 lat nieustannie - mówił Komorowski.

Jak dodał, na dłuższą metę każdy kraj musi mieć "jakieś sztandary, symboliczne takie kwestie, sprawy, które wiążą emocjonalnie". - Samo pojęcie "Polska" musi być kojarzone z czymś pięknym, czymś dobrym - zaznaczył.

- Niewątpliwie takim skarbem polskim jest jeszcze stosunkowo nieprzekształcony krajobraz, to jest właśnie natura, przyroda. Ja uważam, że można tych skarbów pewnie i wskazać więcej, to mogą być czasami ludzie. Ale niewątpliwie na tej całej liście natura, przyroda, krajobraz stanowią najmocniejsze polskie pozycje, największą szansę - powiedział Komorowski.

"Polska musi kojarzyć się z czymś pięknym"

Prezydent przyznał, że do włączenia się w kampanię promocyjną Mazur namówił go podróżnik i ambasador Mazur w tym konkursie Jacek Pałkiewicz, z którym - jeszcze będąc marszałkiem Sejmu - Komorowski z przyjaciółmi planowali wspólną wyprawę na Syberię.

- Marzyłem, by gdzieś pojechać na daleką wyprawę, taką niezwykłą, którą się zapamięta do końca życia. Mieliśmy jechać na Syberię, ale się zrobiło, jak się zrobiło - prezydentowi nie wypada jechać na tego rodzaju wyprawy, szczególnie w tym kierunku geograficznym. Więc realizujemy z panem Jackiem nasz zamysł wspólnego działania tu, na Mazurach, na rzecz Mazur. Pomysł wspólnej wyprawy realizuje się w postaci wspólnego działania - mówił Komorowski, zwracając się do Pałkiewicza.

Polacy muszą masowo oddawać głosy

Pałkiewicz wyraził przekonanie, że gdy Polacy się zmobilizują i masowo zaczną oddawać głosy, "Mazury będą miały finał".

Mazury są jedynym polskim kandydatem w konkursie szwajcarskiej fundacji New7Wonders na nowych siedem cudów świata natury. O miejsce w finale w 2009 roku walczyła jeszcze Białowieża, ale nie uzyskała odpowiedniej liczby głosów internautów.

Do finału konkursu, oprócz Mazur, weszło 27 innych miejsc na świecie, m.in. Wezuwiusz, Amazonka i Wielki Kanion Kolorado.

Rozstrzygnięcie plebiscytu nastąpi 11 listopada tego roku, głosy można oddawać przez internet lub wysyłając sms.

Prezes Polskiej Organizacji Turystycznej Rafał Szmytke podczas spotkania z mediami podkreślał, że wejście Mazur do finału tego konkursu to już jest wielki sukces.

Mazury są jedynym polskim kandydatem

- W finale jest 28 miejsc na świecie, a z Europy tylko pięć - w tym Mazury. To naprawdę jest już dużo, my Polacy, tego nie doceniamy - podkreślił Szmytke. Dodał, że w najbliższym czasie w akcję namawiania Polaków do głosowania na Mazury włączą się regionalne organizacje turystyczne w całym kraju.

azury w tym konkursie reklamują się hasłem "Mazury cud natury", a autorzy kampanii zwracają w niej uwagę na wyjątkowe walory krajobrazowe regionu (jeziora, lasy, morenowe pagórki), przyrodnicze (różnorodność świata roślin i zwierząt, promowane są m.in. żyjące wolno w Puszczy Boreckiej żubry) oraz architektoniczne (tradycyjna mazurska zabudowa wsi i małych miasteczek).

Dotychczas kampanię Mazur w tym konkursie wsparli m.in. byli prezydenci Aleksander Kwaśniewski i Lech Wałęsa, a także kardynał Stanisław Dziwisz i polski kosmonauta Mirosław Hermaszewski.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy