Znak solidarności z Ukrainą. W Sejmie zapadły ciemności
Na zakończenie dwudniowych obrad Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE, w piątek na sali sejmowej wyłączono światło na znak solidarności z Ukrainą. Delegaci na chwilę włączyli latarki w swoich telefonach komórkowych. W środę ministerstwo energetyki Ukrainy poinformowało, że większość mieszkańców kraju została pozbawiona dostaw prądu wskutek zmasowanego rosyjskiego ostrzału.

Rozpoczynając podsumowanie dwudniowych obrad Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE, przewodnicząca Margareta Cederfelt powiedziała, że wyrażając solidarność z narodem ukraińskim, sesja nie będzie przebiegała w całości przy włączonym świetle, lecz w ciemności.
Delegaci ZP OBWE na chwilę włączyli funkcję latarki w telefonach i unieśli je w górę. Po tym geście, ponownie włączono oświetlenie sali plenarnej.
Rosja od początku października atakuje krytyczną infrastrukturę Ukrainy za pomocą rakiet i dronów. W wyniku zmasowanych ataków, mniej więcej połowa systemu energetycznego Ukrainy została wyłączona z użytkowania. Ukraińscy operatorzy energetyczni zmuszani są do planowego wyłączania prądu w całym kraju.
W środę ministerstwo energetyki Ukrainy poinformowało, że większość mieszkańców kraju została pozbawiona dostaw prądu wskutek zmasowanego rosyjskiego ostrzału.
70 proc. Kijowa bez prądu
Informacje z czwartku 24 listopada wskazywały, że 70 proc mieszkańców Kijowa wciąż nie ma dostępu do prądu. - Od tego, czy uda się go przywrócić, zależy stabilność systemów energetycznych całej Ukrainy - oświadczył mer Kijowa, Witalij Kliczko.
Energii elektrycznej nie mieli też mieszkańcy ponad tysiąca miejscowości w obwodzie kijowskim.
Brak prądu w stolicy Ukrainy jest efektem m.in. środowego ostrzału obwodów: kijowskiego, winnickiego, lwowskiego, kirowohardzkiego, zaporoskiego, charkowskiego i donieckiego. Jak podał sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy, Rosja wystrzeliła w środę 67 pocisków manewrujących i ok. 10 dronów bojowych.
Moskwa otwarcie przyznaje, że system energetyczny Ukrainy jest jednym z jej głównych celów. Zgodnie z konwencjami genewskimi atakowanie ważnej infrastruktury publicznej jest zbrodnią wojenną.
Ponad 200 delegatów w Warszawie
Na ZP OBWE do Warszawy przyjechało 200 delegatów z 52 krajów z całego świata. Dwudniowa dyskusja dotyczyła przede wszystkim wojny na Ukrainie i jej wpływu na bezpieczeństwo europejskie. Polska odmówiła wydania wiz członkom rosyjskiej delegacji OBWE; nie ma też przedstawicieli Białorusi.
Głównym zadaniem powstałego w 1992 r. Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE jest ułatwianie dialogu międzyparlamentarnego w celu realizacji zamierzeń Organizacji. Chodzi m.in. o umacnianie bezpieczeństwa i współpracę w trzech wymiarach: polityczno-wojskowym, gospodarczo-ekologicznym i ludzkim. Zgromadzenie Parlamentarne OBWE tworzą parlamentarzyści z ponad 50 państw.
Na Zgromadzeniu Plenarnym OBWE zabrakło delegacji z Federacji Rosyjskiej. Przyczyniła się do tego decyzja Polski, która nie wydała wiz rosyjskiej delegacji.