Zaskakujący ruch Rosjan. Używają koni i osłów na froncie
Konie i osły zaczęły pojawiać się w okolicach rosyjskich okopów na froncie w Ukrainie. Choć wykorzystywanie zwierząt w warunkach nowoczesnego konfliktu wydaje się niekonwencjonalne, a wręcz przestarzałe, to zdaniem analityków, pomysł Rosjan jest, z punktu widzenia wojskowego, bardzo logiczny.

O temacie udziału zwierząt jucznych w działaniach wojennych w Ukrainie zrobiło się głośno, gdy w sieciach społecznościowych pojawiły się pierwsze zdjęcia koni i osłów znajdujących się w okolicach frontu.
Część obserwatorów zaczęła sugerować, że decyzja Rosjan spowodowana jest ogromnymi stratami w pojazdach opancerzonych, które zostały zniszczone w walce. Niewiele ma to jednak wspólnego z rzeczywistością frontową.
Jak wskazują eksperci wojskowi portalu Defense Express, wykorzystywanie zwierząt to odpowiedź na działania ukraińskich dronów.
Wojna w Ukrainie. Zwierzęta w służbie rosyjskiej armii
Według oficjalnych informacji rosyjskiego Ministerstwa Obrony, jeszcze przed pełnoskalową inwazją, konie i osły funkcjonowały w kilku jednostkach wojskowych m.in. 55. Brygadzie Strzelców Zmotoryzowanych i 34. Brygadzie Strzelców Zmotoryzowanych Górskich. Obydwie jednostki wykorzystywały zwierzęta juczne do celów logistycznych w warunkach górskich.
Choć wojna w Ukrainie nie toczy się w górach Kaukazu, to według analityków, sam sposób walki i przez to potrzeba organizacji logistyki ma wiele cech wspólnych. Rosyjscy wojskowi od wielu miesięcy wskazują na problem dużej aktywności ukraińskich dronów, przez co w wielu miejscach powstała tzw. "szara strefa" o powierzchni kilku kilometrów.
W tego typu miejscach praktycznie nie ma możliwości bezpiecznego przejazdu sprzętem opancerzonym, ponieważ ten natychmiast atakowany jest przez wrogie jednostki. W takich warunkach żołnierze odpowiadający za logistykę muszą przenosić ładunki ręcznie, bądź właśnie korzystać z pomocy zwierząt.
"Z wojskowego punktu widzenia wykorzystywanie koni i osłów do transportu amunicji i żywności może wydawać się kompromisem. Jednak wielkim pytaniem pozostaje, jak skuteczna i trwała będzie ta taktyka" - czytamy w podsumowaniu.
Sprawdź, jak przebiega wojna na Ukrainie. Czytaj nasz raport specjalny!
Zobacz również:
-----
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!