Ukraina. Stan nadzwyczajny i cywile z pozwoleniem na posiadanie broni?
Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy zaleca parlamentowi wprowadzenie stanu nadzwyczajnego w całym kraju - poinformował w środę jej sekretarz Ołeksij Daniłow. Dodał, że stan wojenny w kraju będzie wprowadzony "tylko, jeśli będzie taka konieczność". Z kolei Rada Najwyższa poparła projekt ustawy przewidującej zezwolenie osobom cywilnym na noszenie broni.
Stan nadzwyczajny będzie obowiązywał na terenie całego kraju poza obwodami donieckim i ługańskim, gdzie obowiązuje już specjalny reżim prawny.
Decyzję o wprowadzeniu stanu nadzwyczajnego musi zatwierdzić parlament.
"Dzisiaj odbyło się spotkanie w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy. Dla zapewnienia ochrony i bezpieczeństwa, państwo zdecydowało o wprowadzeniu stanu wyjątkowego na terenie całej Ukrainy z wyjątkiem obwodów donieckiego i ługańskiego, ponieważ od 2014 r. istnieje tam odrębny tryb prawny" - poinformował prezydent Ukrainy w mediach społecznościowych.
"Decyzja zapadła. Zgodnie z przepisami Rada Najwyższa powinna tę decyzję zatwierdzić w ciągu 48 godzin" - oznajmił także Ołeksij Daniłow na briefingu po posiedzeniu rady bezpieczeństwa. Cytuje go Interfax-Ukraina.
Na Ukrainie ma być wprowadzony stan nadzwyczajny na 30 dni
Jak zaznaczył Daniłow, w różnych regionach kraju stan nadzwyczajny może się różnić i w zależności od "kwestii i zagrożeń, które mogą się pojawić, będzie wprowadzany albo bardziej zaostrzony, albo łagodniejszy stan nadzwyczajny".
Daniłow wskazał m.in., że w regionach przy granicy z Rosją i Białorusią "są manewry, ruchy wojska, sprzętu".
Stan nadzwyczajny ma być wprowadzony na 30 dni i może zostać przedłużony. Daniłow zapewnił, że wprowadzenie stanu nadzwyczajnego nie wpłynie znacząco na codzienne życie Ukraińców.
Lokalnie mogą być podejmowane decyzje o zaprowadzeniu godziny policyjnej.
- Stan wojenny w kraju będzie wprowadzony tylko, jeśli będzie taka konieczność - dodał Daniłow.
Zezwolenie osobom cywilnym na noszenie broni
Rada Najwyższa (parlament Ukrainy) poparła w środę w pierwszym czytaniu projekt ustawy przewidującej zezwolenie osobom cywilnym na noszenie broni. Z przepisów, proponowanych "ze względu na obecne zagrożenia", ma być wyłączona broń krótka.
- Przyjęcie tej ustawy jest w pełni zgodne z interesami państwa i społeczeństwa - oświadczyli autorzy projektu, dodając, że nowe przepisy są potrzebne "ze względu na obecne zagrożenia dla obywateli Ukrainy".
Projekt przewiduje zdefiniowanie prawa do posiadania cywilnej broni ostrej i reguł dotyczących otrzymania zezwolenia na broń, jak również opracowanie rejestru tej broni. Przewidziane jest wykorzystanie broni w celach samoobrony. Projekt mówi też o uregulowaniu zasad wwożenia broni i amunicji oraz handlu nimi.
W poniedziałek prezydent Rosji Władimir Putin podpisał dekret o uznaniu niepodległości tzw. Donieckiej (DRL) i Ługańskiej (ŁGR) Republiki Ludowej, powołanych przez prorosyjskich separatystów na zajmowanych przez nich terenach ukraińskiego Donbasu. Zdecydował też o wysłaniu na ich terytorium rosyjskich wojsk w charakterze "sił pokojowych".