Ukraina prosi o fińskie myśliwce Hornet. "Odpowiedź w ciągu kilku tygodni"

Oprac.: Karolina Głodowska
Jak podaje dziennik "Helsingin Sanomat", Ukraina zwróciła się do Finlandii z prośbą o rozpoczęcie trójstronnych rozmów dotyczących przekazania fińskich myśliwców. Ministerstwo Obrony Finlandii potwierdziło, że taki wniosek wpłynął, informując, że odpowie na niego w ciągu kilku tygodni. Przeciwny przekazaniu samolotów jest fiński minister obrony Antti Kaikkonen, który stwierdził, że jego kraj wciąż potrzebuje tych maszyn.

Według nieoficjalnych informacji wniosek do Ministerstwa Obrony Finlandii złożyli ukraińscy urzędnicy po spotkaniu prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego z fińską premier Sanną Marin.
Kwestia myśliwców jest dla Ukrainy bardzo ważna, dlatego zdecydowano się na taki krok. Ukraina złożyła wniosek o rozmowy dotyczące przekazania myśliwców Hornet pomiędzy Stanami Zjednoczonymi, Ukrainą i Finlandią także w odpowiedzi na niedawne deklaracje premier Marin, które padły podczas marcowej wizyty w Kijowie. Obecność USA jest koniecznością, bo myśliwce Hornet wyprodukowała amerykańska firma.
Maszyny te są powoli zastępowane w fińskiej armii przez amerykańskie F-35, więc teoretycznie nic nie stoi na przeszkodzie. Komentatorzy mówią jednak o sceptycznym podejściu Amerykanów z uwagi na obawy przed eskalacją wojny.Ministerstwo Obrony Finlandii potwierdziło, że taki wniosek wpłynął. "Odpowiemy na prośbę Ukrainy dotyczącą samolotów Hornet w ciągu kilku tygodni" - czytamy w oficjalnym komunikacie opublikowanym przez agencję Reuters.
Podczas środowej konferencji prasowej w Helsinkach do sprawy odniósł się fiński minister obrony Antti Kaikkonen. - Nie chciałbym przekazywać Ukrainie samolotów Hornet. Jestem ministrem obrony Finlandii i uważam, że potrzebujemy tych maszyn, by zabezpieczyć nasz kraj - powiedział.
Porozumienie 17 krajów UE. Milion pocisków trafi na Ukrainę
Z Europy do Ukrainy nieustannie płynie militarne wsparcie. W poniedziałek Europejska Agencja Obrony (EDA) poinformowała, że 17 krajów Unii Europejskiej oraz Norwegia porozumiały się w sprawie wspólnego zakupu amunicji w celu udzielenia pomocy Ukrainie.
Plan przewiduje dostawę 1 mln pocisków. Oprócz Finlandii w porozumieniu uczestniczą także: Hiszpania, Austria, Belgia, Chorwacja, Cypr, Czechy, Estonia, Francja, Niemcy, Grecja, Luksemburg, Malta, Holandia, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Szwecja i Norwegia.