"Szkoły młodych wyborców". Rosjanie mają uczyć, jak fałszować wybory

Oprac.: Aleksandra Wieczorek

Rosja utworzyła "szkoły młodych wyborców" na okupowanych terenach obwodu chersońskiego Ukrainy. Mają one przygotować starszych uczniów do "wyborów prezydenckich w Federacji Rosyjskiej". Jak oceniono, "to przygotowanie do fałszowania wyborów".

Rosja utworzyła "szkoły młodych wyborców"
Rosja utworzyła "szkoły młodych wyborców"CHARLY TRIBALLEAU AFP

Informacje na temat "szkół młodych wyborców" podało Centrum Narodowego Sprzeciwu.

"Szkoły młodych wyborców". Szkolenia potrwają kilka miesięcy

"W szkołach kolaboranci z fałszywych komisji wyborczych będą uczyć młodzież fałszowania procesu wyborczego; w rzeczywistości zadaniem szkół jest szkolenie 'obserwatorów' na pseudowybory w dyktatorskim kraju" - zaznacza Centrum Narodowego Sprzeciwu, portal prowadzony przez Siły Operacji Specjalnych ukraińskiej armii.

Szkolenia rozpoczną się we wrześniu i potrwają do marca 2024 r.

Sprawdź, jak przebiega wojna na Ukrainie. Czytaj raport Ukraina-Rosja.

Następne wybory prezydenckie w Rosji w przyszłym roku

"Należy podkreślić, że w Federacji Rosyjskiej nie ma prawdziwych wyborów - w rzeczywistości cała władza jest skoncentrowana w rękach rządzącego reżimu, który decyduje o tym, kto może uczestniczyć w wyborach, a kto nie" - komentuje Centrum Narodowego Sprzeciwu. "Liczenie głosów w takim systemie nie ma już żadnego znaczenia" - podkreślono.

Następne wybory prezydenckie w Rosji powinny się odbyć w 2024 r. Jesienią 2022 r. Rosja ogłosiła aneksję czterech ukraińskich obwodów, w tym chersońskiego, którą poprzedziły pseudoreferenda na okupowanych terenach.

Ta próba zmiany granic siłą została odrzucona i potępiona przez społeczność międzynarodową.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Bosak w ''Śniadaniu Rymanowskiego'' o zmianach w e-receptach: W rządzie skończyły się pieniądzePolsat NewsPolsat News