"Rosjanie de facto zerwali negocjacje". Europejscy liderzy zadzwonili do Trumpa
Donald Tusk, Wołodymyr Zełenski, Emmanuel Macron, Frederich Merz oraz Keir Starmer odbyli rozmowę telefoniczną z Donaldem Trumpem. - Informacja był jednoznaczna: strona rosyjska nie wykazała dobrej woli (podczas rozmów w Stambule - red.) - przekazał polski premier podczas wspólnego oświadczenia liderów. We wpisie na platformie X dodał, że strona rosyjska "de facto zerwała negocjacje".

Wołodymyr Zełenski, Donald Tusk, a także prezydent Francji Emmanuel Macron, premier Wielkiej Brytanii Keir Starmer i kanclerz Niemiec Friedrich Merz biorą w piątek udział w szczycie Europejskiej Wspólnoty Politycznej w Tiranie.
Szczegółów telefonicznej rozmowy liderów z Donaldem Trumpem do tej pory nie ujawniono.
Według Nykyforowa głównym tematem konwersacji były negocjacje w Stambule.
Negocjacje w Turcji. Europejscy liderzy zadzwonili do Donalda Trumpa
Informację o rozmowie europejskich liderów z prezydentem USA podał również Donald Tusk we wspólnym oświadczeniu z Emmanuelem Macronem, Keirem Starmerem, Friedrichem Merzem.
- Spotkaliśmy sie ponownie po kilku dniach w tym samym formacie z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim i rozmawialiśmy telefonicznie z prezydentem Donaldem Trumpem, żeby podsumować próby negocjacji jakie rozpoczęły się w Stambule - mówił premier Polski.
- Informacja był jednoznaczna: strona rosyjska nie wykazała dobrej woli - kontynuował.
Dodał, że "strona rosyjska nie zamierzała negocjować w obecności strony amerykańskiej, znowu stawiała warunki nie do przyjęcia nie tylko przez Ukrainę, ale także przez nas wszystkich (Polskę, Francję, Wielką Brytanię i Niemcy - red.)".
- Będziemy dalej pracowali razem, zadanie główne, aby utrzymać pełną jedność partnerów zarówno europejskich jak i amerykańskich wokół sprawy ukraińskiej, to zadanie wciąż aktualne - deklarował Tusk.
- Zachowanie strony rosyjskiej trudno nazwać w jakikolwiek konstruktywny sposób, czekają nas prawdopodobnie bardzo trudne dni - zakończył.
Pokój na Ukrainie. Negocjacje w Stambule
Tego samego dnia, gdy odbywa się szczyt w Tiranie, w Stambule trwają negocjacje pomiędzy delegacjami: ukraińską i rosyjską.
Jak zauważył przed spotkaniem rzecznik ukraińskiego MSZ Heorhij Tychyj, dla ukraińskiej delegacji priorytetem w negocjacjach będzie pełne, bezwarunkowe i trwałe zawieszenie broni.
Rosyjski przywódca wysłał do Stambułu delegację, na której czele stał jego asystent Władimir Miedinski.
Delegacji ukraińskiej biorącej udział w tych negocjacjach przewodniczy minister obrony Rustem Umerow.
Tirana. Szczyt Europejskiej Wspólnoty Politycznej
W Tiranie w piątek odbywa się szósty szczyt Europejskiej Wspólnoty Politycznej (EPC). Do stolicy Albanii przyjechali przywódcy z ponad 40 państw, przedstawiciele Unii Europejskiej i NATO, w tym premier Polski Donald Tusk.
W rozmowach wezmą udział m.in. prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, szefowa dyplomacji UE Kaja Kallas, przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, prezydent Francji Emmanuel Macron, premier Wielkiej Brytanii Keir Starmer czy kanclerz Niemiec Friedrich Merz, prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan, premier Włoch Giorgia Meloni, liderzy państw bałkańskich oraz szefowie rządów lub głowy państw krajów członkowskich UE. Szczytowi będą przewodniczyć szef Rady Europejskiej Antonio Costa i premier Albanii Edi Rama.
Spotkanie odbywa się pod hasłem: "Nowa Europa w Nowym Świecie" i jest poświęcone zagadnieniom dotyczącym bezpieczeństwa Europy, w tym pomocy Ukrainie i dążenia do ustanowienia sprawiedliwego i trwałego pokoju w wojnie tego państwa z Rosją oraz ochrony wartości demokratycznych.
EPC została powołana w maju 2022 r. jako międzyrządowa platforma ułatwiająca koordynację inicjatyw politycznych i gospodarczych państw europejskich. Powstała w odpowiedzi na rosyjską pełnowymiarową agresję na Ukrainę.
Prezydent Francji Emmanuel Macron, w przemówieniu w Parlamencie Europejskim, wyszedł wówczas z inicjatywą utworzenia "nowej europejskiej organizacji, dającej demokratycznym narodom Europy przestrzeń do współdziałania w dziedzinach bezpieczeństwa oraz współpracy gospodarczej, w tym energetycznej, inwestycyjnej czy infrastrukturalnej".