Nie ostrzału, ani zajęcia terytoriów. Tego obawiają się Ukraińcy
33 proc. Ukraińców niepokoi rosnąca inflacja - wynika z sondażu przeprowadzonego przez grupę socjologiczną Rating. Jak wynika z badania, to więcej osób niż tych, którzy są zaniepokojeni możliwymi ostrzałami i zajęciem kolejnych terytoriów przez Rosję.

Według badania 33 proc. Ukraińców najbardziej niepokoi rosnąca inflacja, natomiast 32 proc. obawia się pogorszenia sytuacji gospodarczej. 27 proc. respondentów martwi się nasileniem ostrzałów, a 25 proc. widzi zagrożenie w dalszej okupacji ukraińskich terytoriów.
Inne obawy Ukraińców to kryzys demograficzny (18 proc.), ograniczenie pomocy międzynarodowej przez USA (17 proc.) oraz możliwe przerwy w dostawach prądu i ogrzewania (16 proc.). Kryzys polityczny został wskazany jako jeden z kluczowych problemów kraju przez 14 proc. respondentów.
Jak Ukraińcy widzą przyszłość kraju? Sondaż
Ponadto większość ankietowanych pozostaje optymistami co do przyszłości kraju - 71 proc. wierzy w dynamiczny rozwój Ukrainy, a 69 proc. jest przekonanych o jej zdolności do odparcia rosyjskiej agresji.
Łącznie 68 proc. obywateli oczekuje przyszłych wydarzeń z nadzieją, a 44 proc. odczuwa dumę ze swojego państwa.
Sondaż wykazał również, że walka z korupcją (50 proc.) i dobrobyt gospodarczy (44 proc.) są kluczowymi czynnikami, które mogą zjednoczyć Ukraińców.
Sondaż. Czego obawiają się Ukraińcy?
52 proc. respondentów jest najbardziej zainteresowanych walką z korupcją, a tylko 34 proc. - dalszym przebiegiem wojny. Ponadto 79 proc. respondentów śledzi wiadomości z terenów tymczasowo okupowanych, a 52 proc. uważa, że media dostarczają niewystarczających informacji na temat warunków życia w Ukrainie.
Sondaż został przeprowadzony w dniach 20 listopada - 4 grudnia 2024 r. metodą wywiadów telefonicznych, uzupełnionych przez ankiety on-line.
Wzięło w nim udział 2 tys. respondentów z całej Ukrainy, z wyjątkiem terytoriów okupowanych, a także, dodatkowo, 3,6 tys. respondentów z terenów przyfrontowych i przygranicznych. Maksymalny błąd statystyczny wynosi 2,2 proc.
-----
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!