Ławrow reaguje na plan USA. "Europa zawiodła pod każdym względem"
- Teraz, gdy nasi europejscy koledzy deklarują, że nie będzie nowego Mińska, że niczego nie da się rozwiązać bez Europy, to właśnie Europa zawiodła pod każdym względem - powiedział podczas konferencji prasowej Siergiej Ławrow, odnosząc się do planu USA dla Ukrainy. Szef rosyjskiego MSZ stwierdził, że Unia Europejska "regularnie zrywa porozumienia dotyczące Ukrainy".

W skrócie
- Siergiej Ławrow oskarża Unię Europejską o zrwyanie porozumień w sprawie Ukrainy.
- Szef rosyjskiego MSZ twierdzi, że UE próbuje "podważyć plan pokojowy Donalda Trumpa", lecz Rosja jest gotowa go omawiać.
- Rustem Umierow poinformował we wtorek o osiągnięciu porozumienia między delegacjami ukraińską i amerykańską oraz wyraża nadzieję na wsparcie Europy.
- Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Interii
Agencja Unian, powołując się na rosyjskie media, przekazała, że minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow miał podczas konferencji prasowej oskarżyć Unię Europejską, a przede wszystkim Niemcy i Francję, o regularne zrywanie porozumień dotyczących Ukrainy.
- Macron przemawiał tu ostatnio i powiedział, że plan Trumpa jest nie do przyjęcia, że to kapitulacja wobec Rosji, że wszystko powinno zależeć od woli Ukrainy. Za każdym razem, gdy osiągano postęp, te porozumienia dotyczące Ukrainy były łamane - powiedział Ławrow.
Wojna w Ukrainie. Ławrow: UE chce podważyć plan pokojowy Trumpa
Przedstawiciel Kremla uważa, że UE "chce podważyć inicjatywę Trumpa w tej części, która powtarza porozumienia ogłoszone w Anchorage. Robią to Merz, Macron i brukselska biurokracja".
Jednocześnie Siergiej Ławrow przekazał, że Kreml jest gotowy omówić 28-punktowy plan Donalda Trumpa dotyczący Ukrainy. - Jest szereg kwestii wymagających wyjaśnienia - przekazał.
Rosyjski minister wyjaśnił przy tym, że Rosja oczekuje od USA "tymczasowej wersji planu", mającej na celu koordynację z Europejczykami i Ukrainą.
Jak podkreślił, "jeśli zgodnie z kluczowymi ustaleniami, które uzgodniliśmy, nie będzie ducha i słów z Anchorage, to sytuacja będzie diametralnie inna".
USA. Trump spotkał się z Putinem na Alasce
Przypomnijmy, że w sierpniu tego roku w stolicy Alaski, Anchorage, odbyło się spotkanie Władimira Putina i Donalda Trumpa. Prezydent USA wówczas serdecznie witał rosyjskiego przywódcę.
W trakcie spotkania przywódcy obu krajów rozmawiali o wojnie na Ukrainie. Według Putina osiągnięto tam porozumienie w sprawie sposobów zakończenia konfliktu.
Słowa te stały jednak w sprzeczności z ustaleniami "The Telegraph". Gazeta donosiła bowiem, że prezydenci nie osiągnęli zgody, co do rozwiązania konfliktu na wschodzie.
Rustem Umierow: Delegacje osiągnęły porozumienie
Dodajmy, że we wtorek Rustem Umierow, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy, przekazał na platformie X, że we współpracy z USA "delegacje osiągnęły porozumienie w sprawie kluczowych warunków porozumienia wynegocjowanego w Genewie".
"Doceniamy produktywne i konstruktywne spotkania w Genewie między delegacjami ukraińską i amerykańską, a także nieustające wysiłki prezydenta Trumpa mające na celu zakończenie wojny" - rozpoczął swój wpis Rustem Umierow.
Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy dodał, że Ukraina liczy teraz na "wsparcie europejskich partnerów w dalszych krokach".
"Liczymy na zorganizowanie wizyty prezydenta Ukrainy w Stanach Zjednoczonych w możliwie najszybszym terminie w listopadzie, aby dokończyć ostatnie etapy i osiągnąć porozumienie z prezydentem Trumpem" - zakończył Umierow.
Źródło: Unian














