Jacek Kurski odpowiedział premierowi Tuskowi. Po angielsku
Jacek Kurski odpowiedział na wpis Donalda Tuska z czwartku. Były prezes TVP zarzucił w języku angielskim premierowi "sprzedawanie niezależności". "Ronald Reagan był przyjacielem Polski. Ty nie jesteś Ronaldem Reaganem, premierze" - stwierdził Kurski.

We wpisie zamieszczonym w w nocy z piątku na sobotę Jacek Kurski nawiązał do wpisu Donalda Tuska, jaki szef rządu zamieścił w serwisie X po tym, jak republikanie zablokowali ustawę mającą odblokować wielomiliardową pomoc dla Ukrainy.
Jacek Kurski odpowiedział premierowi Tuskowi. "Sprzedajecie niezależność"
"Drodzy republikańscy senatorowie Ameryki. Ronald Reagan, który pomógł milionom z nas odzyskać wolność i niezależność, musi dziś przewracać się w grobie. Wstydźcie się" - napisał premier po angielsku.
Kurski odpowiedział mu w tym samym języku. "Premierze Tusku, Polska kochała Ronalda Reagana za to, że pomógł nam odzyskać wolność, którą teraz kradniecie, i niezależność, którą teraz sprzedajecie. Polska znała Ronalda Reagana jako męża stanu stojącego na straży wartości i wielkiej przyszłości naszych krajów. Ronald Reagan był przyjacielem Polski. Ty nie jesteś Ronaldem Reaganem, premierze" - napisał.
Republikanie odpowiadają Tuskowi. Jeden z nich ma propozycję dla Polski
Na wpis Donalda Tuska w języku angielskim w czwartek odpowiedzieli niektórzy politycy Partii Republikańskiej. "Nowy przywódca Polski aresztuje przeciwników politycznych, a bezpieczeństwo swojego kraju zawdzięcza dzięki mojej hojności. Tusk mógłby rozważyć okazanie pewnego uznania lub chociaż złagodzić własne autorytarne impulsy" - napisał na Twitterze James David Vance, senator GOP ze stanu Ohio.
W sukurs koledze z partii poszedł Marco Rubio. "Drogi Premierze, czy możemy zacząć wysyłać do pańskiego kraju co miesiąc 300 tysięcy migrantów, którzy nielegalnie przedostają się do Ameryki? Naprawdę pomogłoby nam to uporać się z inwazją na nasz kraj i znacznie przyczyniłoby się do przyjęcia ustawy pomocowej, którą mamy zatwierdzić" - napisał były kandydat w prawyborach Partii Republikańskiej w 2016 r.
Pomoc dla Ukrainy. Brak porozumienia w USA
Zablokowana przez republikanów ustawa zawierała ponad 60 mld dolarów pomocy dla Ukrainy i 14 mld dolarów dla Izraela, który prowadzi szeroko zakrojoną operację przeciwko Hamasowi w Strefie Gazy.
Wynik głosowania wyniósł 49 do 50. Aby ustawa przeszła dalej, potrzeba było co najmniej 60 głosów w 100-osobowej izbie. Projekt upadł zgodnie z przewidywaniami po tym, jak przeciwko kompromisowi wypracowanemu po miesiącach negocjacji zwróciła się większość republikanów, zachęcanych do tego przez Donalda Trumpa.
Część polityków partii, w tym lider republikanów w Senacie Mitch McConnell, sugerowała, że Trump nie chciał przegłosowania pakietu, ponieważ kryzys na granicy jest dla niego korzystny w kampanii wyborczej.
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!