Finlandia i Szwecja złożyły wniosek o dołączenie do NATO
Finlandia i Szwecja złożyły oficjalne wnioski o dołączenie do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Poinformował o tym w środę sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg. Wnioski przekazali mu ambasadorzy obu krajów w głównej siedzibie NATO w Brukseli. We wtorek o zamiarze wspólnego złożenia wniosku o wstąpienie do układu poinformowali w Sztokholmie premier Szwecji Magdalena Andersson oraz prezydent Finlandii Sauli Niinisto.

Agencje komentują, że decyzja o dołączeniu do NATO tych dwóch północnoeuropejskich krajów jest związana z obawami dotyczącymi bezpieczeństwa w związku z inwazją Rosji na Ukrainę.
Wniosek ma teraz zostać rozpatrzony przez 30 krajów członkowskich Sojuszu.
Proces ten może zająć około dwóch tygodni, jednak cały proces akcesyjny zwykle trwa do roku - wyjaśnia agencja Reutera.
"Szwecja i Finlandia złożą wspólnie wniosek o wstąpienie do NATO w środę" - poinformowali we wtorek w Sztokholmie premier Szwecji Magdalena Andersson oraz prezydent Finlandii Sauli Niinisto.
- Członkostwo w NATO wzmocni bezpieczeństwo Szwecji, ale także regionu Morza Bałtyckiego, a to że aplikujemy razem z Finlandią oznacza, że możemy przyczynić się do bezpieczeństwa w Europie Północnej - podkreśliła Andersson.
Niinisto dodał, że "dzięki NATO państwa nordyckie staną się bezpieczniejsze". - Będzie wyróżniać nas nie tylko demokracja, dobrobyt i poszanowanie praw człowieka, ale też bezpieczeństwo - zaznaczył.
Prezydent Finlandii: Powstanie nowy nordycki blok
Niinisto oraz Andersson wyrazili przekonanie, że dzięki dołączeniu ich krajów do NATO w organizacji "powstanie nowy nordycki blok".
Prezydent Finlandii przypomniał, że Rosja straszyła reakcją, jeśli Finlandia i Szwecja będą starały się o wejście do NATO. "Teraz wygląda na to, że tak się nie stanie, choć nie można wykluczyć zagrożeń hybrydowych" - podkreślił Niinisto.
Nawiązał do swojej wcześniejszej rozmowy telefonicznej z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, który według Niinisto, przyjął wiadomość o fińskich planach "chłodno i ze spokojem".
Proces decyzyjny w sprawie wstąpienia Finlandii do NATO nazwał "triumfem demokracji".