Amerykański generał alarmuje. "Bezpośredni konflikt z Rosją"
Czwarty rok wojny w Ukrainie może doprowadzić do starcia między Rosją a Stanami Zjednoczonymi - taką opinię przedstawił generał Sił Powietrznych USA Gregory Guillot. W specjalnym oświadczeniu dla Komisji Sił Zbrojnych przekazał, że w ostatnim czasie pojawiło się "wiele ścieżek" dotyczących potencjalnego zaangażowania żołnierzy USA.

Generał Sił Powietrznych USA i szef Dowództwa Obrony Północnoamerykańskiej Przestrzeni Powietrznej i Kosmicznej Gregory Guillot przekazał Komisji Sił Zbrojnych USA specjalne oświadczenie, w którym ostrzega przed potencjalnym konfliktem Stanów Zjednoczonych z Rosją.
Zdaniem generała po trzech latach wojny w Ukrainie pojawiło się "wiele prawdopodobnych ścieżek", które mogą doprowadzić do bezpośredniego zaangażowania amerykańskiej armii.
Wojna w Ukrainie. Amerykański generał ostrzega. Chodzi o potencjalny konflikt z Rosją
Jak napisał generał Guillot, wejście w czwarty rok wojny w Ukrainie może w konsekwencji doprowadzić do bezpośredniego starcia między Rosją a Stanami Zjednoczonymi. W opinii wojskowego kryzys na arenie międzynarodowej wydaje się bardziej realny niż mogłoby się wydawać.
Podobnie wojskowy myśli w kontekście Chin, Iranu i Korei Północnej. Jego zdaniem, mimo że te państwa starają się uniknąć bezpośredniej konfrontacji z USA, to jednak z chęcią wykorzystałby sytuację związaną z ewentualnym kryzysem.
Generał wskazał przy tym kilka innych rejonów, w których wojska amerykańskie mogłoby zostać zaangażowane. Guillot miał tutaj na myśli sytuację na Tajwanie, w Strefie Gazy czy potencjalny konflikt na Morzu Południowochińskim.
Zaznaczył jednocześnie, że widmo ewentualnego starcia z Chinami przełożyłoby się na "konsekwencje, które mogłyby trwać całe pokolenia".
Amerykanie z propozycją dla Rosji. Powrót do starego formatu
Jak donosi amerykańska agencja Bloomberg, Stany Zjednoczone wyszły z propozycją wznowienia formatu prac nad bezpieczeństwem w ramach Rady NATO-Rosja.
Działalność organu została zablokowana wraz z rozpoczęciem pełnoskalowej agresji Rosji na Ukrainę w 2022 r. Ostatnie posiedzenie odbyło się 12 stycznia 2022 r. w Brukseli.
Podczas tamtych rozmów dyskutowano o rosyjskich żądaniach dotyczących "gwarancji bezpieczeństwa", które państwa NATO ostatecznie odrzuciły.
Według źródła agencji w ostatnim czasie propozycję dodano do planu pokojowego USA, który zakłada jednocześnie uznanie przez Biały Dom anektowanego Krymu za rosyjski i cofnięcie sankcji nałożonych na Rosję.
Jak zaznaczyła agencja, amerykańska propozycja zawiera również zapisy o tym, że doszłoby do zamrożenia wojny na obecnej linii frontu. Ukraina miałaby natomiast otrzymać gwarancje bezpieczeństwa i możliwość rozwoju swoich sił zbrojnych.
Źródło: "La Repubblica", "Newsweek.com"