Gwara czy język? O co spierają się Ślązacy

Katowice , Szlak Zabytków Techniki . Osiedle robotnicze Nikiszowiec
Katowice , Szlak Zabytków Techniki . Osiedle robotnicze Nikiszowiec Adrian ŚlazokReporter

Nikiszowiec

/fot. Agnieszka Astaszow
/fot. Agnieszka AstaszowReporter
/fot. Adrian Ślazok
/fot. Adrian ŚlazokReporter
/fot. Adrian Ślazok
/fot. Adrian ŚlazokReporter
/fot. Adrian Ślazok
/fot. Adrian ŚlazokReporter
/fot. Andrzej Grygiel
/fot. Andrzej GrygielPAP
/fot. Andrzej Grygiel
/fot. Andrzej GrygielPAP
/fot. Andrzej Grygiel
/fot. Andrzej GrygielPAP
/fot. Andrzej Grygiel
/fot. Andrzej GrygielPAP
/fot. Andrzej Grygiel
/fot. Andrzej GrygielPAP
/fot. Andrzej Grygiel
/fot. Andrzej GrygielPAP
/fot. Andrzej Grygiel
/fot. Andrzej GrygielPAP

W gąszczu terminów

Są w Polsce ludzie, których nikt nie rozumie. Nie rozumie ich ogół narodu i nie rozumieją ich najbliżsi sąsiedzi. To Ślązacy.
Ślązacy nadal chętnie sięgają po gwarę
Ślązacy nadal chętnie sięgają po gwaręŁukasz KalinowskiEast News

Potrzask generalizacji

Wynikiem długiej infiltracji, czyli mieszaniny narodowej są jednostki dwujęzyczne, ale też podwójnego oblicza narodowego, podobne do kamieni granicznych, które z jednej strony noszą znamię polskie, z drugiej niemieckie, albo do gruszy granicznych, które na obie strony rodzą.
Ksiądz Emil Szramek

Puszka Pandory czy skarbnica?

Obchody "Barbórki"
Obchody "Barbórki"Zenon ZyburtowiczEast News

Pod pręgierzem stereotypów

Obecne czasy nakazują traktować język nie tyle za system komunikowania, co składnicę elementów pozwalających wyartykułować odrębność kulturową albo nawet cywilizacyjną danego społeczeństwa.
Nikiszowiec
NikiszowiecJacenty DedekReporter

Jak przekuć w atut dziedzictwo przodków

Wieloetniczność daje człowiekowi większe bogactwo, bo im więcej ma tych elementów w sobie, tym lepiej. Przecież nie musi opowiadać się tylko za jedną tożsamością. Od 30 lat zajmuję się nauką języka polskiego jako obcego i obserwuję nieprawdopodobne ilości młodych, którzy mają pół, ćwierć, czy nawet jedną ósmą pochodzenia polskiego i widać po nich, że zaakceptowanie tej, ale obok też jeszcze innych, działa tylko na ich korzyść. To jest tylko ich bogactwo.
Profesor Jolanta Tambor
Osiedle robotnicze Nikiszowiec
Osiedle robotnicze NikiszowiecZenon ZyburtowiczEast News

Siła tradycji słabnie, a język trwa...

Mało kto bowiem zdaje sobie sprawę z tego, że na terenach pogranicza narodowość się wybiera, że się do niej dojrzewa, że nie jest ona darem danym wraz z urodzeniem, lecz owocem trudnego i świadomego wyboru i pracy nad własną samowiedzą.
Profesor Dorota Simonides
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?