Górnicy szykują się do strajku

Strajk ostrzegawczy, referendum strajkowe, a potem manifestacja w Warszawie – górnicy planują dużą akcję protestacyjną. Sprzeciwiają się cichej likwidacji kopalń, domagają się rozwiązania problemu zwałów węgla i 12-procentowego wzrostu płac. Liczą też na spotkanie z ministrem Jackiem Sasinem.

Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjne123RF/PICSEL

Organizatorem akcji protestacyjno-strajkowej jest porozumienie 13 górniczych związków zawodowych, które zawiązało się dwa tygodnie temu. Postulaty porozumienia są znane od tego czasu, a można je streścić w trzech punktach.

Po pierwsze, jest to wzrost wynagrodzenia w wysokości 12 proc. dla wszystkich pracowników Polskiej Grupy Górniczej S.A., czyli największego producenta węgla w Polsce i Europie. Do tego wypłata 14. pensji za 2019 rok.

Po drugie, rozwiązanie problemu braku przychodów z zakontraktowanego węgla przez spółki energetyczne, co de facto oznacza rozwiązanie kłopotu wielkich zwałów węgla na kopalniach.

- W konsekwencji będziemy musieli zaprzestać fedrowania, bo nie ma gdzie składować węgla. Węgiel jest zakontraktowany, ale spółki go nie odbierają. Problemu nie rozwiązuje skład w Ostrowie Wielkopolskim, który może przyjąć 1 mln ton węgla. Dlaczego? Bo obecnie zalega już 5 mln ton węgla - mówi nam Patryk Kosela, rzecznik prasowy WZZ Sierpień 80.

Trzeci postulat związkowców to sprzeciw wobec cichej likwidacji kopalń. Ich zdaniem np. kopalnia Pokój w Rudzie Śląskiej może zostać zamknięta jeszcze w tym roku, a nie jak planowano w 2022 roku.

Z postulatów sztabu protestacyjno-strajkowego znika natomiast jeden punkt - sprzeciw wobec importu do Polski zagranicznego węgla. To efekt słów ministra aktywów państwowych Jacka Sasina, który zapowiedział w poniedziałek zaprzestanie importu węgla.

- Cieszą nas te zapowiedzi. Trzymamy pana ministra za słowo - mówi Kosela.

Związkowcy przedstawili już harmonogram akcji protestacyjnych. Najpierw planują dwugodzinny strajk ostrzegawczy (17 lutego), później odbędzie się referendum strajkowe (25 lutego), a jeśli na nim zapadnie decyzja, że strajk ma się odbyć, to 28 lutego w Warszawie ma dojść do dużej manifestacji górników.

- Chcemy usiąść z rządem i porozmawiać o naszej sytuacji. Nie chcemy doraźnych rozwiązań, ale zmian systemowych - podkreśla Kosela.

- Do spotkania powinno dojść jak najszybciej. Liczymy na rozmowę z ministrem Jackiem Sasinem, bo zdaje się, że odpowiedzialny za górnictwo wiceminister Adam Gawęda nie jest osobą decyzyjną - dodaje rzecznik Sierpnia 80.

Postulaty związkowcówmateriały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?