Burza wokół programu ochrony zdrowia psychicznego
Po tygodniach ostrej walki prowadzonej w obronie Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego i po protestach przeciwko jego likwidacji, Sejm uchwalił w piątek ustawę o zdrowiu publicznym wraz z poprawkami.
W Polsce obserwuje się wzrastający trend rozpowszechnienia zaburzeń psychicznych. Z badań wynika, że co czwarty z nas ma w ciągu dorosłego życia problemy psychiczne. Co dziesiąty przypadek jest uznawany przez lekarzy za bardzo poważny.
Zatrważające są także dane dotyczące liczby samobójstw - jest ona obecnie większa, niż liczba ofiar wypadków komunikacyjnych. Codziennie w Polsce samobójstwo popełnia średnio 16 osób.
W świetle tych faktów, ogromne oburzenie wywołały informacje o tym, że ministerstwo zdrowia przygotowuje projekt mający na celu de facto likwidację programu ochrony zdrowia psychicznego.
Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego (NPOZP) jest realizowany od 2011 r. i kończy się w tym roku. Resort planował zapisanie dotychczasowego NPOZP jako jednego z celów operacyjnych Narodowego Programu Zdrowia (NPZ), który ma być elementem ustawy o zdrowiu publicznym. MZ oceniało, że przyczyni się to do poprawy opieki psychiatrycznej.
Przeciwko tym planom ostro zaprotestowali psychiatrzy - argumentowali, że taka zmiana grozi wstrzymaniem zmian w lecznictwie psychiatrycznym w Polsce.
Głośno krytykowali plany ministerstwa, postulowali kontynuowanie NPOZP w obecnym kształcie i apelowali, by nie wyłączać z niego zadań dotyczących profilaktyki i promocji zdrowia.
Prezes Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego prof. Andrzej Rajewski ocenił, że nowa propozycja obniża jego rolę i zakres kompetencji.
Powstała petycja, skierowana do marszałek Sejmu, Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, którą podpisało ponad 3 tysiące osób. W dokumencie zwrócono się z prośbą o skreślenie punktów 1 i 2 z art. 20 projektu Ustawy o zdrowiu publicznym.
"Próba likwidacji NPOZP świadczy o kompletnym niezrozumieniu specyfiki przebiegu chorób psychicznych i potrzeb osób chorujących. Opieka psychiatryczna od wielu lat jest niedofinansowana, stan wielu szpitali budzi grozę" - napisano.
Działania przyniosły efekt, choć nie doprowadziły do całkowitego wycofania się przez resort z planów. Zgłoszone zostały natomiast poprawki do ustawy, które zakładają m.in., że zadania dotyczące profilaktyki i edukacji w obszarze ochrony zdrowia psychicznego będą nadal realizowane w ramach Narodowego Programu Zdrowia. W środę zmiany zostały zaakceptowane przez sejmową komisję zdrowia. A w piątek ustawę uchwalił Sejm.
Odrzucono wniosek, by z dokumentu usunąć zapisy przenoszące część zadań obecnego NPOZP do NPZ.
AK