Reklama

Reklama

Włącz myślenie!

Czy moralne jest donoszenie na sąsiadów w imię społecznego dobra? Czy chciałbyś mieć zdjęcie z nieboszczykiem? Czy wypchałbyś swojego psa i postawił w salonie obok telewizora? Jakie są granice dobrego smaku i kto je wyznacza? Gdzie się podziała nasza moralność i dlaczego decydujemy się często na rozwód z sumieniem?

Coraz częściej dzielimy się w internecie treściami, które szokują, oburzają i obrzydzają. Nierzadko sami szukamy materiałów, które mają nami wstrząsnąć. Zachęcamy do dyskusji na temat granic, jakie bezmyślnie - lub świadomie - przekracza człowiek.

Reklama

Na jak duży kompromis jesteśmy w stanie pójść z własnymi zasadami i czy - w zderzeniu z treściami kontrowersyjnymi - włączamy jeszcze własne myślenie?

1. Wypychacze zwierząt w reality show (ZOBACZ)

Rossowie są mormonami. To oznacza, że nie przeklinają i nie piją nic mocniejszego od Mountain Dew, i że reality show obywa się bez cenzury i konieczności wyciszania niemile widzianych słów.

Zajmują się taksydermią, czyli wypychaniem zwierząt. Poddają je również liofilizacji - na oczach telewidzów.

Jest żałoba po zwierzętach, emocje i łzy szczęścia, gdy wypchane zwierzę wraca do właściciela.

2. Społeczni donosiciele, czyli intratny biznes dla "spostrzegawczych" (ZOBACZ)

Krążą po miastach i filmują z ukrycia mieszkańców, którzy popełniają drobne przestępstwa, następnie dostarczają dowody lokalnym władzom i zbierają nagrody.

3. Dzieci, które sprzedają siebie (ZOBACZ)

Bieda w Indiach sprawia, że coraz więcej dzieci dobrowolnie oddaje się w ręce handlarzy żywym towarem...

4. Śmiertelnie niebezpieczne gry nastolatków (ZOBACZ)

Operowałem wielu samobójców, ale nigdy nie miałem do czynienia z młodym człowiekiem, który pozbawił się życia ten sposób...

5. Kościół z basenem, łóżko na ołtarzu (ZOBACZ)

Kościół z basenem, łóżko na ołtarzu, łazienka w kaplicy i pokój gościnny na chórze. Wiele świątyń, zwłaszcza na Wyspach Brytyjskich i w Danii, zostaje przemianowanych na prywatne oazy świętego... spokoju.

6. Martwe podniety (ZOBACZ 1, 2)

Wydawać by się mogło, że wszelki przejaw okrucieństwa i przemocy winien już automatycznie wywoływać sprzeciw i być powszechnie piętnowany. Powinien, ale nie wywołuje.

7. Jeden dawca spermy, sto pięćdziesięcioro dzieci (ZOBACZ)

Dokąd zaprowadzi nas niekontrolowane wspomaganie rozrodczości? Czy w przyszłości będziemy musieli uważać, by przypadkowo nie związać się z własnym bratem lub siostrą?

8. Zdjęcie z nieboszczykiem (ZOBACZ)

Jeszcze do niedawna praktykowano pozowanie do zdjęć z nieboszczykiem. Czy to przejaw szacunku, czy jego braku wobec nieżyjącej już osoby?

9. Jezus też ma stronę na Facebooku (ZOBACZ)

Jesus Daily ma więcej fanów na Facebooku niż Justin Bieber. Czy to renesans wiary w wersji 2.0?

10. O rzeźbiarzu, który widzi twarze zmarłych (ZOBACZ)

Od wielu lat Frank Bender przygląda się ludzkim czaszkom, bada je, a nawet obgotowuje, by odeszły od nich resztki ciała. Robi to, by stworzyć tych ludzi na nowo...

Jakie sa granice dobrego smaku? Podyskutuj na FORUM

Dowiedz się więcej na temat: W imię...

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy