Reklama

Reklama

Wielicki: Artur Hajzer nie żyje

Himalista Artur Hajzer nie żyje - poinformował o tym Krzysztof Wielicki, powołując się na rozmowę telefoniczną z partnerem wspinaczkowym Hajzera, Marcinem Kaczkanem.

Wielicki zdementował wcześniejsze doniesienia mówiące o tym, że do wypadku doszło, gdy Hajzer zobaczył, że jego partner miał wypadek. W rzeczywistości to Hajzer uległ wypadkowi, a Marcin Kaczkan widział, jak do tego doszło.

Reklama

Artur Hajzer był jednym z najbardziej doświadczonych polskich himalaistów, twórcą programu Polski Himalaizm Zimowy.

Do wypadku doszło prawdopodobnie w niedzielę, podczas odwrotu, po przerwanym z powodu załamania pogody ataku szczytowym na Gaszerbrum I. Panowały wtedy niezbyt dobre warunki atmosferyczne, wiał bardzo silny wiatr. Wysokość szczytu to 8080 metrów nad poziomem morza.

Himalaiści byli na tak zwanym Kuluarze Japońskim - trudnym technicznie przejściu powyżej strefy lodospadów. Znajdowali się więc na wysokości powyżej 6 i pół tysiąca metrów, gdzie niska zawartość tlenu w rozrzedzonym powietrzu stwarza zagrożenie dla zdrowia i życia.

Legenda polskiego himalaizmu

Artur Hajzer z Jerzym Kukuczką 3 lutego 1987 roku dokonał pierwszego zimowego wejścia na Annapurnę (8091 m). Spośród ośmiotysięczników zdobył też Manaslu (8156 m) w 1986 wraz z Kukuczką, Sziszapangmę (8013 m) w 1987 nową drogą z Wandą Rutkiewicz, Ryszardem Wareckim i Kukuczką, Dhaulagiri (8167 m) w 2008 i Nanga Parbat (8126 m) w 2010 - oba z Robertem Szymczakiem, a dwa lata temu Makalu (8481 m) z Adamem Bieleckim i Tomaszem Wolfartem.

Hajzer, który 28 czerwca skończył 51 lat, inicjator i koordynator projektu Polski Himalaizm Zimowy 2010-2015, i 38-letni Kaczkan, pracownik naukowy Politechniki Warszawskiej, zamierzali zdobyć Gaszerbrum I (8068 m), a po nim Gaszerbrum II (8035 m). Dotychczas nie dokonano w jednym sezonie pełnego trawersu masywów ze szczytu na szczyt łączącą je granią przez przełęcz Gaszerbrum Col (6400 m).

Wielicki był w tym roku kierownikiem wyprawy Polskiego Związku Alpinizmu na niezdobyty zimą Broad Peak (8047 m). 5 marca na wierzchołku stanęli kolejno: 29-letni Adam Bielecki (KW Kraków), 33-letni Artur Małek (KW Katowice), 58-letni Maciej Berbeka (KW Zakopane) i 27-letni Tomasz Kowalski (KW Warszawa). Dwaj ostatni nie zdołali powrócić na noc do obozu. 8 marca zostali uznani za zmarłych.

Dowiedz się więcej na temat: góry | himalaizm | nie żyje | Artur Hajzer

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy