Reklama

Węgier jako jedyny zagłosował przeciw opinii Komisji Weneckiej

Jak donosi węgierska agencja prasowa MTI, jedynym przedstawicielem Komisji Weneckiej, który głosował przeciwko przyjętej w ubiegły piątek opinii, był przedstawiciel Węgier Andras Zs. Varga.

Varga był u siebie w kraju m.in. zastępcą Prokuratora Generalnego Węgier, a także członkiem Trybunału Konstytucyjnego. W jego opinii, Komisja w swoich pracach była "jednostronna" i nie wzięła pod uwagę działań Andrzeja Dudy, w związku ze zmianami w Trybunale.

Opinia Komisji Weneckiej

Komisja Wenecka swoją opinię na temat Polski i sytuacji wokół Trybunału Konstytucyjnego przedstawiła w piątek, 11 marca. 

Według Komisji, propozycje zmian w ustawie o TK przyjęte 22 grudnia 2015 roku, mają wpływ na efektywność prac TK i stanowią zagrożenie nie tylko dla praworządności, ale także dla funkcjonowania systemu demokratycznego.

Reklama

"Zmian tych nie można nazywać działaniami zaradczymi wobec braku "pluralizmu" w składzie Trybunału. Zamiast przyspieszenia prac Trybunału, te poprawki, przyjęte wszystkie naraz, mogą doprowadzić do poważnego spowolnienia aktywności TK i uniemożliwić mu skuteczną pracę jako strażnika konstytucji" - głosi opinia. 

"Niszczenie skuteczności Trybunału podważa wszystkie podstawowe zasady Rady Europy: demokrację - bo oznacza brakkontrolii równowagi w państwie; prawa człowieka - bo dostęp obywateli do Trybunału Konstytucyjnego może być spowolniony - i praworządność - ponieważ Trybunał Konstytucyjny, który jest centralną częścią sądownictwa w Polsce, stanie się nieskuteczny" - pisze Komisja Wenecka. 

Według komisji, paraliżowanie prac Trybunału Konstytucyjnego jest niedopuszczalne. "W Polsce powinna mieć miejsce zrównoważona debata, która zapewni pełne uczestnictwo wszystkich instytucji w zakresie reformy procedur i organizacji pracy Trybunały Konstytucyjnego" - głosi opinia. 

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy