Reklama

Reklama

USA: Pentagon będzie wypłacał odszkodowania rodzinom zabitych cywili w Iraku

5 milionów dolarów - tyle pieniędzy przeznaczą Amerykanie na wypłatę odszkodowań rodzinom cywili, którzy zostali przypadkowo zabici podczas nalotów na tzw. Państwo Islamskie w Iraku.

Pieniądze na odszkodowania znalazły się w budżecie Departamentu Obrony na 2016 rok. Przeciętna wysokość odszkodowania ma wynieść 2,5 tys. dolarów.

Decyzja ta jest o tyle przełomowa, że amerykańska armia nigdy oficjalnie nie przyznała, że podczas nalotów w Iraku zginęli cywile. Według nieoficjalnych informacji mogło to być około kilkaset osób.

Od początku walk z terrorystami z Państwa Islamskiego Amerykanie przeprowadzili 3586 nalotów w Iraku i 2578 nalotów w Syrii (stan na 3 listopada). Jednak w przypadku Syrii analogiczny fundusz nie powstał. Jak czytamy w "The Daily Beast", bez oddziałów lądowych na miejscu trudno jest oszacować cywilne ofiary nalotów.

Reklama

"Pieniądze nigdy nie zrekompensują utraty kogoś bliskiego, jednak pokazują, że strona amerykańska uznaje wyrządzoną krzywdę i chce ulżyć w koniecznych wydatkach" - chwali decyzję USA Sahr Muhammedally z organizacji Center for Civilians in Conflict.

Stany Zjednoczone kontynuują naloty na pozycje Państwa Islamskiego, jednak według analityków ta radykalna organizacja jest tak samo silna jak przed nalotami.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje