Reklama

Reklama

Uruchomienie komputera zmieniło całe jego dotychczasowe życie

​Rok 2012. Cały kraj w euforii szykuje się do inauguracji najważniejszej sportowej imprezy w historii. W cieniu przygotowań do Euro toczy się jednak rozgrywka, która może wstrząsnąć fundamentami całego państwa.

W wypadku drogowym pod Piotrkowem Mazowieckim ginie młoda kobieta Dagmara Frost. Wezwany na miejsce, dobiegający czterdziestki i rozczarowany życiem, prokurator Radosław Bolesta z początku nie widzi w sprawie nic podejrzanego. Zbyt duża prędkość i niebezpieczny manewr wyprzedzania to najczęstsze przyczyny wypadków. Gdy jednak chce poinformować o tragedii rodzinę dziewczyny,  okazuje się, że kobieta była na świecie zupełnie sama. Żadnych krewnych, żadnych przyjaciół. Tak jakby ktoś celowo pozacierał wszelkie ślady. Prokurator ma nadzieję, że pomoże mu laptop znaleziony przy zmarłej na miejscu wypadku. Jeszcze o tym nie wie, ale uruchomienie komputera zmieni całe jego dotychczasowe życie.

Reklama

Jakiego typu informacje znajdują się w komputerze Dagmary Frost? Komu zależy na odzyskaniu dysku? Czy jej śmierć to rzeczywiście tragiczny wypadek? Prokurator Bolesta, włączając komputer, otworzył puszkę Pandory. Już wkrótce będzie musiał stawić czoło siłom, które działają w cieniu i zrobią wszystko, aby w cieniu pozostać.

Notebook to nowoczesny, wciągający i trzymający w napięciu thriller, który absolutnie na serio  podejmuje ważne tematy współczesności, takie jak niezależność mediów, niezawisłość sądów i prokuratury, pełna luk ochrona danych osobowych i ciemna strona Internetu. Jest to także książka przełomowa pod kątem zastosowanej w niej technologii. Autor powieści wkomponował w fabułę i fikcyjny świat kilkanaście materiałów filmowych, które czytelnik będzie mógł w dowolnym momencie obejrzeć na ekranie swojego tabletu albo telefonu komórkowego.  Po raz pierwszy w historii powieści sensacyjnej - nie tylko polskiej, ale i światowej - czytelnik będzie mógł tak głęboko zanurzyć się w akcję i spojrzeć na świat oczami bohaterów.

Przełomowa powieść?

Nigdy wcześniej miłośnicy kryminałów i thrillerów nie mogli oglądać materiałów zbieranych podczas śledztwa. Notebook jest powieścią przełomową, ponieważ razem z prokuratorem Bolestą czytelnicy mieli szansę odkrywać tajemnice zmarłej Dagmary Frost. Jeśli prokurator w trakcie dochodzenia oglądał film zachowany na dysku komputera, czytelnik również będzie mógł to zrobić. Przykład? W pewnym momencie prokurator wpada na trop afery związanej z handlarzami ludzkimi organami i ogląda film, na którym lekarze dokonują nielegalnej sekcji zwłok. Film ten może równocześnie z Radosławem Bolestą oglądać czytelnik Notebooka. W tekście książki czytelnik odnajdzie kadr z filmu, tzw. wyzwalacz. Aby obejrzeć materiał wideo, najpierw należy uruchomić aplikację VIUU i zeskanować obrazek. Wtedy na ekranie tabletu lub telefonu uruchomi się film. To rewolucja. I nie bójmy się takich stwierdzeń - ważny wkład polskiej literatury sensacyjnej w literaturę światową  - mówi Marcin Baniak, dyrektor Działu Promocji Wydawnictwa Literackiego.

Rozszerzona rzeczywistość to technika istniejąca już kilka lat. Po raz pierwszy jednak Wydawnictwo Literackie zastosowało ją na tak szeroką skalę. W sumie w powieść Notebook wkomponowano kilkanaście profesjonalnie zrealizowanych materiałów wideo. Niektóre z nich to konkretne sceny powieści z udziałem aktorów.  Ale są też w Notebooku wyjątkowe filmy, bo kręcone za pomocą kamery wbudowanej w okulary, nagrane podczas obrad Sejmu (przez posła biorącego udział w głosowaniu) i w kokpicie samolotu TU 154M.

Thriller Notebook jest przełomowy pod względem zastosowanej technologii. Ale jak zapewnia Wydawnictwo Literackie, powieść jest jednocześnie tradycyjna.

- Jeśli tradycyjny thriller ma wciągać, to tak - Notebook jest tradycyjną lekturą, bo świetnie się czyta. Bohaterowie od razu zdobywają sympatię czytelników, akcja gna do przodu i nie możemy doczekać się rozwikłania zagadki. Jednocześnie jest to powieść mocno osadzona w naszych realiach i dotykająca problemów współczesności. Na serio podejmowane są zagadnienia niezależności mediów, czy niezawisłości prokuratury. Pod tym względem Notebook przypomina najlepsze skandynawskie kryminały. Naszym osiągnięciem, autora i Wydawnictwa Literackiego, jest to, że technologia nie przeszkadza w czytaniu, wprost przeciwnie, czyni lekturę przyjemniejszą, pełniejszą, po prostu poszerzamy czytanie - dodaje Marcin Baniak.

Filmy wkomponowane w powieść Notebook będzie można oglądać, korzystając z bezpłatnej aplikacji. 


Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy