Reklama

Reklama

Uchwała, która wywołała burzę w Sejmie. Co tak naprawdę w niej jest?

"W ostatnim czasie są podejmowane próby naruszenia suwerenności naszego państwa, podważające jednocześnie zasady demokracji, porządek prawny i spokój społeczny w Polsce" - czytamy w uchwale dotyczącej obrony suwerenności Polski, której przyjęcia zażądali dzisiaj politycy Prawa i Sprawiedliwości. Po burzliwej dyskusji w Sejmie, rząd przyjął uchwałę. Platforma Obywatelska i Nowoczesna nie brały udziału w głosowaniu.

Za uchwałą zagłosowało 257 posłów. Przeciw było czterech, nikt nie wstrzymał się od głosu.

W uchwale znajdują się także stwierdzenia, że "przepisy przyjęte przez Sejm RP określające status i funkcjonowanie Trybunału Konstytucyjnego nie mają negatywnego wpływu na ochronę praw i wolności obywatelskich w Polsce", a Sejm stwierdza, że prawa i wolności obywatelskie w Polsce nie są zagrożone. 

Uchwała odnosi się także do problemu imigracji. "W instytucjach Unii Europejskiej są podejmowane również próby narzucenia Polsce decyzji w sprawie emigrantów, którzy przybyli do Europy. Zapowiadane decyzje (...) naruszają suwerenności naszego państwa". 

Klub Kukiz'15 zażądał wprowadzenia poprawki, która usunęła z projektu uchwały zdanie: "Trybunał Konstytucyjny może realizować swoje zadania ustrojowe". 

Reklama


Awantura w Sejmie

Sejm włączył dzisiaj do porządku obrad projekt uchwały ws. obrony suwerenności RP. Posłowie Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej podkreślali, że włączenie tego punktu jest niezgodne z Regulaminem Sejmu. Za włączeniem projektu uchwały zagłosowało 251 posłów, 168 było przeciwnych, sześciu wstrzymało się od głosu. W trakcie debaty nad projektem padło wiele mocnych słów. 

- Obracacie w perzynę osiem lat naszej ciężkiej pracy, w imię uśmiechu na twarzy prezesa chcecie wywołać konflikt z naszymi najważniejszymi partnerami w Europie - mówił do posłów PiS w były wiceszef MSZ ds. europejskich Rafał Trzaskowski z Platformy Obywatelskiej. 

- Uchwała w sprawie obrony suwerenności Rzeczypospolitej i praw jej obywateli pogłębia chaos i jeszcze mocniej podzieli Polaków - dodał Eugeniusz Kłopotek z PSL.

W opinii lidera Nowoczesnej, Ryszarda Petru "uchwałą o suwerenności PiS rozpoczyna wyprowadzanie Polski z UE". - "Przyznajcie, że sobie nie radzicie z problemami, nie jesteście w stanie przyznać się do błędu i nawet tak prostej rzeczy jak wydrukowanie wyroku nie jesteście w stanie zrobić" - mówił Petru.

Oprac.: KK

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy