Reklama

Reklama

"The New York Times": Korporacje ukrywały prawdę ws. zmian klimatycznych

Już w latach 70. wielkie korporacje wiedziały, jakie skutki dla środowiska może mieć emisja gazów cieplarnianych. Mimo to prowadziły politykę dezinformacji, która trwa do dziś - donosi "The New York Times".

Amerykański dziennik posługuje się przykładem paliwowego giganta, firmy Exxon.

Gazeta powołuje się raport organizacji Inside Climate News, w którym znalazły się wypowiedzi pracowników firmy, a także obszerna korespondencja wewnętrzna.

Jak się okazuje, już w latach 60. i 70. naukowcy informowali o potencjalnych skutkach nadmiernej emisji gazów cieplarnianych do atmosfery. Ostrzegano, że w okolicach 2030 roku sytuacja może stać się dramatyczna.

Już w 1977 roku jeden z czołowych naukowców pracujących dla Exxon opracował raport, w którym czytamy, że w "środowisku naukowym panuje ogólna zgoda" co do klimatycznych skutków spalania paliw kopalnianych. 

Reklama

Rok później raport został zaktualizowany o zalecenie: naukowiec utrzymywał, że w ciągu 5-10 lat należy podjąć "trudne, krytyczne decyzje".

Mimo tych ekspertyz korporacje takie jak Exxon sowicie opłacały organizacje zajmujące się kwestionowaniem globalnego ocieplenia. Firmy do dziś starają się blokować wszelkie odgórne regulacje dot. ograniczenia emisji gazów cieplarnianych.

"Obrano drogę dezinformacji, zaprzeczenia i odkładania. Exxon wyznaczył model działania dla reszty przemysłu. Ponad 30 lat temu naukowcy z Exxon pisali w wewnętrznej korespondencji, że zmiany klimatyczne mogą mieć katastrofalne skutki. Dziś biznes nadal wyśmiewa naukowców, którzy o tym mówią" - zauważa profesor Naomi Oreskes na łamach "The New York Times".

(mim)

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy