Reklama

Reklama

Tajemnica legendarnego obrazu została rozwikłana

Dzięki zapisom podatkowym z XVII wieku udało się ustalić lokalizację uliczki, która została przedstawiona na słynnym obrazie "Uliczka" Jana Vermeera. Obraz miał powstać w latach 1658-1661. O sprawie pisze AFP.

Badacze od lat próbowali ustalić, czy obraz artysty odzwierciedla rzeczywistość. Spekulowano, że Vermeer, tak jak tworzący w tych samych czasach Pieter de Hooch, na płótnie uwiecznił jedynie dzieło swojej wyobraźni, a słynna uliczka nie istnieje. Pojawiały się także teorie dotyczące różnych miejsc na mapie. Jedną z nich właśnie udało się potwierdzić.

Z badań historyka sztuki Fransa Grijzenhouta wynika, że "Uliczka" jest odzwierciedleniem ulicy Vlamingstraat w holenderskim Delft. A domy, które przedstawiono na obrazie, mają numery 40 i 42. 

- Rozwiązanie tajemnicy dotyczącej lokalizacji uliczki ma ogromne znaczenie zarówno dla sposobu, w jaki patrzymy na sam obraz, jak i na postać Vermeera jako artysty - powiedział Pieter Roelofs, kurator w Rijksmuseum w Amsterdamie, w którym obecnie znajduje się obraz. 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje