Reklama

Reklama

Świńskie łby w warszawskim meczecie. Sprawca nadal na wolności

- Prowadzimy intensywne czynności, które mają na celu ustalenie sprawcy. Przeprowadziliśmy oględziny na miejscu zdarzenia, zabezpieczyliśmy nagrania z monitoringu, przesłuchaliśmy także naocznego świadka. Sprawcy nie udało się jeszcze zatrzymać - powiedziała w rozmowie z Interią asp. Edyta Wisowska, rzecznik prasowy Komendy Rejonowej Policji Warszawa III.

W sobotę o godzinie 13 do Ośrodka Kultury Muzułmańskiej na Warszawskiej Ochocie przyszła kobieta w wieku około 30 lat, która przyniosła ze sobą na miejsce kawałki mięsa. Były to świńskie łby. Mięso zostało podrzucone zarówno przed meczetem, jak i w jego wnętrzu. 

Asp Wisowska w rozmowie z Interią wyjaśnia, że całe zdarzenie zostało zarejestrowane na kamerach monitoringu, z których nagranie zostało już zabezpieczone. Wstępna kwalifikacja tego czynu to obraza uczuć religijnych.

Policja prosi o kontakt, każdego, kto posiada jakiekolwiek informacje w tej sprawie, sprawczyni nadal pozostaje na wolności. 

Reklama

Dlaczego muzułmanie nie jedzą wieprzowiny?

W Koranie jest zapis, który głosi: "Zakazane wam jest: padlina, krew i mięso świni". Sam zakaz nie jest dokładnie uzasadniony, jednak wyznawcy islamu uważają, że należy go przestrzegać, ponieważ jest to słowo Boga. 

Sama wieprzowina przez muzułmanów jest uznawana za mięso nieczyste. Opinię tę uzasadniają, podpierając się danymi, które wykazują, że świnia posiada aż 98 procent kwasu moczowego w organizmie i jej spożywanie może powodować dnę moczanową czy kamicę nerek. Wśród powodów podaje się także możliwość zakażenia włosieniem krętym, który jest pasożytem i występuje tylko w mięsie wieprzowym. 

Jeden ośrodek, wiele kontrowersji

Ośrodek Kultury Muzułmańskiej został otwarty zaledwie tydzień temu. Jego budowa trwała niemal cztery lata, a sam pomysł już od samego początku budził wiele kontrowersji i sprzeciwu. We wnętrzu ośrodka znajduje się między innymi sala modlitw i biblioteka. Goście mogą korzystać także z pomieszczeń dydaktycznych, a także sportowych. Dodatkowo w ośrodku utworzono specjalne miejsce na przedszkole. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy